Decyzję o wyborze Ruttego na kolejnego sekretarza generalnego NATO podjęła w środę Rada Północnoatlantycka. Rutte obejmie funkcję sekretarza generalnego Sojuszu od 1 października, gdy wygaśnie kadencja Jensa Stoltenberga, stojącego na czele Sojuszu od 2014 roku.
"Gratulujemy Markowi Rutte wybranemu na stanowisko kolejnego Sekretarza Generalnego NATO. Ustępującemu Sekretarzowi Generalnemu Jensowi Stoltenbergowi składamy wyrazy wdzięczności za jego niezłomne przywództwo nad Sojuszem przez ostatnią dekadę" - głosi wpis MSZ na portalu X.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) June 26, 202
Stoltenberg napisał w środę na X, że Rutte "to prawdziwy człowiek sojuszu transatlantyckiego, silny lider i budowniczy konsensu". Życzył swemu następcy "wszelkich sukcesów na dalszej drodze do umacniania NATO". "Wiem, że zostawiam NATO w dobrych rękach" – stwierdził Stoltenberg.
Obok Marka Rutte o stanowisko sekretarza genaralnego NATO ubiegał się początkowo również prezydent Rumunii Klaus Iohannis, który w marcu oficjalnie ogłosił swą kandydaturę. 20 czerwca Iohannis poinformował jednak o rezygnacji z ubiegania się o to stanowisko. W tej sytuacji ustępujący premier Holandii zapewnił sobie poparcie wszystkich krajów członkowskich Sojuszu. Rutte od początku mógł liczyć na przychylność szeregu ważnych państw NATO, w tym USA.
Wybór sekretarza generalnego odbywa się na zasadzie nieformalnych konsultacji między państwami członkowskimi, decyzja, kto obejmie to stanowisko wymaga zgody rządów wszystkich państw Sojuszu. Kadencja sekretarza generalnego trwa cztery lata, może zostać przedłużona za zgodą wszystkich państw członkowskich.
Sekretarz generalny to najwyższe stanowisko w cywilnych strukturach NATO. Jego głównym zadaniem jest kierowanie konsultacjami - spotkaniami ambasadorów, ministrów obrony i spraw zagranicznych, a także szefów państw i rządów - które są konieczne do podejmowania decyzji. Sekretarz generalny dba też o wdrażanie decyzji, jest też głównym rzecznikiem NATO i przewodniczącym Sztabu Międzynarodowego zapewniającego porady, wytyczne i wsparcie administracyjne dla krajowych przedstawicielstw przy głównej siedzibie NATO. (PAP)
kno/