O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Muzeum Historii Polski wśród najpiękniejszych muzeów świata

Muzeum Historii Polski zostało uznane za jedno z najpiękniejszych muzeów świata w międzynarodowym konkursie Prix Versailles. Jest to przyznawana od dziesięciu lat prestiżowa nagroda architektoniczna, w tym roku po raz pierwszy w kategorii "muzea" – poinformowało w piątek Muzeum Historii Polski.

Muzeum Historii Polski, fot. PAP/Andrzej Lange
Muzeum Historii Polski, fot. PAP/Andrzej Lange

Werdykt co roku ogłaszany jest w paryskiej siedzibie UNESCO. Nagroda Wersalska to jedno z ważnych wyróżnień w dziedzinie architektury i designu. W jubileuszowej, dziesiątej edycji konkursu w kategorii Muzea nasza instytucja została doceniona za szczególne walory architektoniczne, gdyż gmach Muzeum Historii Polski to nie tylko miejsce, w którym opowiadamy o dziejach państwa i narodu. To dzieło samo w sobie, budynek pełen przemyślanych znaczeń. Jego fasada nawiązuje do kolejnych warstw naszej historii: od czasów najdawniejszych do współczesności.

Muzeum Historii Polski to jedno z siedmiu nowo otwartych lub otwartych ponownie muzeów z całego świata uznanych przez jury konkursu Prix Versailles za najpiękniejsze. Wśród zwycięzców są również Muzeum Sztuki A4 w chińskim Chengdu, Muzeum Pamięci o Trzęsieniu Ziemi w Smritivan w Bhuj w Indiach, Muzeum Oman Poprzez Wieki (Oman Ascross Ages), Het Loo zwany holenderskim Wersalem, japońskie Muzeum Sztuki Simose w Hiroszimie oraz Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie.

Siedziba Muzeum Historii Polski została zaprojektowana przez warszawską pracownię architektoniczną WXCA. Gmach MHP na warszawskiej Cytadeli został otwarty we wrześniu 2023 r. Składa się z sześciu poziomów – dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych – a jego powierzchnia wynosi 44 tys. m kw. Główne wejście zostało usytuowane od strony placu Gwardii, nieopodal nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Wygląd tej przestrzeni nie jest jednak przypadkowy, ponieważ układ budynków oraz placu został tak zaplanowany przez architektów, aby odzwierciedlał układ koszar Gwardii Koronnej z końca XVIII w.

Do MHP zwiedzający wchodzą przez hol główny, z którego można będzie się udać do sali wystaw czasowych położonej po prawej stronie. Opowieść muzealna nie zaczyna się jednak w holu głównym: będzie on pełnić funkcję przestrzeni funkcjonalnej, w której znajdą się kasy, recepcja, szatnia, wózkownia i muzealny sklep. W przyszłości sercem MHP będzie wystawa stała, do której z holu prowadzi reprezentacyjna klatka schodowa.

Wystawa stała będzie udostępniona zwiedzającym w 2026 r. Opowie o ponadtysiącletniej historii polskiego narodu oraz państwa. Wystawę stałą będą tworzyć ponad 3 tys. eksponatów, w tym kilka eksponatów wielkogabarytowych: pień tzw. dębu czarnego, lokomobila, transporter opancerzony SKOT, a także fragmenty pomnika Dzierżyńskiego, którego demontaż w 1989 r. był jednym z symboli upadku komunizmu w naszym kraju. Przestrzeń wystawy stałej będzie liczyć 7,3 tys. m kw.

Gmach MHP jest wielofunkcyjny. Oprócz przestrzeni wystawienniczych, konserwatorskich oraz magazynów w nowym gmachu MHP znajdą się sale dydaktyczne i warsztatowe, a także czytelnia i biblioteka oraz biura muzeum. W budynku znajdzie się również audytorium mogące pomieścić blisko 580 widzów – tam będą się odbywały m.in. występy Sinfonii Iuventus, dla której sala muzealna będzie główną salą koncertową. Oprócz audytorium obiekt jest wyposażony w salę kinowo-teatralną na 140 osób. Łącznie z kilkoma mniejszymi pomieszczeniami tworzą one atrakcyjne centrum konferencyjne.

nl/

Zobacz także

  • Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska. Fot. PAP/Albert Zawada
    Specjalnie dla PAP

    Hanna Wróblewska: od początku wiedziałam, że nie uszczęśliwię wszystkich [WYWIAD]

  • Muzeum Historii Polski w Warszawie zaprasza na nową wystawę upamiętniającą 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. Fot. PAP/	Leszek Szymański

    Nowa wystawa „1025. Narodziny Królestwa” w stołecznym Muzeum Historii Polski [NASZE WIDEO]

  • Powołany na stanowisko p.o. dyrektora Muzeum Historii Polski dr hab. Marcin Napiórkowski podczas konferencji prasowej w siedzibie Muzeum Historii Polski w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Dyrektor MHP: jesteśmy gotowi na muzea zbudowane wokół wspólnot i ludzi [WYWIAD]

  • Minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska podczas konferencji prasowej w siedzibie Muzeum Historii Polski w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Hanna Wróblewska: w Muzeum Historii Polski potrzebujemy nowego otwarcia

Serwisy ogólnodostępne PAP