O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

MZ zmienia system raportowania, dane covidowe będą podawane raz w tygodniu – co środę

W związku ze spadającą liczbą zakażeń i słabnącym zainteresowaniem opinii publicznej prezentacją bieżących danych covidowych, począwszy od jutra modyfikujemy system raportowania. Dane będą teraz podawane w odstępach tygodniowych, w każdą środę – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański

W piątek resort podał, że badania potwierdziły 1201 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 103 ponowne. Zmarły 34 osoby z COVID-19.

"W związku z cały czas spadającą liczbą zakażeń oraz idącym w ślad za tymi spadkami słabnącym zainteresowaniem opinii publicznej prezentacją bieżących danych covidowych, począwszy od jutra modyfikujemy system raportowania. Dane będą teraz podawane w odstępach tygodniowych. Zestawienia tygodniowe wraz z informacją o hospitalizacji będą prezentowane w każdą środę" – poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz na profilu resortu na Twitterze.

Najbliższa publikacja pojawi się 20 kwietnia – podało MZ.

1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. MZ zmodyfikowało w związku z tym sposób prezentowania danych epidemicznych.

Więcej

Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Druga dawka przypominającą szczepionki dla osób po 80 roku życia od 20 kwietnia

O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Wykonywany jest test antygenowy. Jego wynik jest znany po kilku, kilkunastu minutach. Test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii. Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

Od 28 marca br. zniesiono obowiązek kierowania na izolację i kwarantannę z powodu COVID-19. Pacjent z dodatnim wynikiem testu, niewymagający hospitalizacji, powinien poddać się samoizolacji przez minimum siedem dni. W statystkach MZ nie ma już liczby osób na kwarantannie. 1 kwietnia 2022 r. zakończyły działanie szpitale i oddziały covidowe. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

dsk/

Zobacz także

  •  Studenci medycyny (zdj. ilustracyjne) Fot. PAP/Albert Zawada

    Wiceminister zdrowia zapowiada zmiany w lekarskim egzaminie końcowym

  • Pożar klubu w Koczani, fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

    Tragiczny pożar klubu w Koczani. Dwóch poszkodowanych będzie leczonych w Polsce [WIDEO]

  • Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec Fot. PAP/Albert Zawada

    Praktyki pseudomedyczne będą zakazane. Jest projekt resortu zdrowia

  • Ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Ministra zdrowia: zwrócimy się do szpitali o przeprowadzenie testów cyberbezpieczeństwa

Serwisy ogólnodostępne PAP