O programie tegorocznej odsłony American Film Festivalu opowiedziała dyrektorka wydarzenia Urszula Śniegowska w podkaście Nowych Horyzontów. Jak poinformowała, w sekcji Highlights prezentującej najbardziej wyczekiwane produkcje, znalazł się m.in. tytuł otwarcia, doceniony w Wenecji trzema nagrodami "The Brutalist" Brady'ego Corbeta. Obraz z Adrienem Brodym w roli głównej opowiada o węgierskim architekcie emigrującym do USA.
10 listopada podczas gali zamknięcia wyświetlony zostanie pierwszy anglojęzyczny film pełnometrażowy Pedro Almodovara "W pokoju obok", w którym wystąpiły Julianne Moore i Tilda Swinton. "Za perłę środka festiwalu można uznać film Pablo Larraina "Maria Callas" o genialnej śpiewaczce operowej, urodzonej w USA Greczynce, która spędza ostatnie dni swojego życia w Paryżu. W roli głównej Angelina Jolie. A filmem, na który nasi widzowie czekają najbardziej już od festiwalu w Cannes, jest "Anora" Seana Bakera – też o swoistym zderzeniu dwóch kultur na gruncie amerykańskim" - powiedziała Śniegowska.
W sekcji Festival Favorites wyświetlone zostaną ulubione tytuły twórców AFF oraz widzów innych festiwali, wśród nich "Between the Temples" Nathana Silvera, "Thelma" Josha Margolina, "Winner" Susanny Fogel i "Wildcat" Ethana Hawke'a. "Chciałam też zwrócić uwagę na filmy mniej znanych twórców, którzy są naszymi ulubieńcami, stałymi bywalcami. Kelly O'Sullivan i Alex Thompson wracają do nas już z trzecim albo czwartym filmem w historii American Film Festivalu. "Światełko w tunelu" to film nakręcony w ich rodzimym Chicago, opowiadający o terapeutycznej roli teatru i o tym, jak sztuka może zmienić nawet, wydawałoby się, najbardziej zatwardziałych ludzi. Twórcy będą z nami we Wrocławiu" - podkreśliła dyrektorka wydarzenia.
Z okazji 15-lecia AFF przygotowano specjalną sekcję jubileuszową, w której znajdziemy obrazy nagradzane podczas kolejnych edycji festiwalu. "Konkurs, który do tej pory nosił nazwę Spectrum, pokazywał bardzo szeroko amerykańską niezależną twórczość na przestrzeni ostatnich 15 lat - od filmu "Do szpiku kości" do "Lepiej później niż wcale". Ten konkurs ugruntował naszą pozycję jako festiwalu pokazującego twórców jeszcze nieznanych, którzy być może zostaną wciągnięci do machiny hollywoodzkiej - jak chociażby autor zwycięskiego filmu "Przechowalnia numer 12" Destin Daniel Cretton" - zwróciła uwagę Śniegowska.
Od tego roku sekcję konkursową Spectrum zastąpi konkurs Breakthrough (pol. "przełom"). "Dla wielu z tych twórców pierwszy, drugi, czasem trzeci film, który pokazujemy w tym konkursie, będzie wyjściem na szersze wody kariery. W tym roku również zaprosiliśmy kilkunastu twórców do prezentowania swoich pierwszych filmów. One wskazują tendencje, jakie kino niezależne w USA wykazuje w obecnym roku. Dla mnie jest bardzo ważne, że w tym zestawieniu znalazło się więcej kobiet niż mężczyzn reżyserów. Jest tam wiele filmów, które przeszły przez nasz program branżowy US in Progress, które zostały ukończone dzięki pomocy polskich studiów postprodukcyjnych" - stwierdziła dyrektorka AFF.
Gościem specjalnym wydarzenia będzie aktor i reżyser Jesse Eisenberg, który przywiezie do Wrocławia swoje nowe dzieło. "W "Prawdziwym bólu" Jesse Eisenberg idealnie łączy swoje polskie, żydowskie korzenie z tożsamością amerykańską. Wraz z ekipą filmową przybył do Polski, by w koprodukcji z Extreme Emotions Ewy Puszczyńskiej - ale też dzięki firmie Emmy Stone - wyprodukować ten film. W ub. roku jeździł po kraju. Zdjęcia były kręcone również na warszawskim Muranowie. Teraz wraca do Polski, by zaprezentować ten film publiczności. Spotka się z naszymi widzami w drugi dzień festiwalu, 6 listopada" - podała Śniegowska.
Festiwalowi towarzyszyć będzie nocne studio wyborcze, w trakcie którego omówiona zostanie kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych i wszystko, co najprawdopodobniej czeka USA w powyborczych miesiącach. Gośćmi studia będą m.in. reporter i eseista, b. korespondent z USA Maciej Jarkowiec, publicysta i doradca polityczny Łukasz Pawłowski, socjolożka Helena Chmielewska-Szlajfer oraz konsul ds. prasy i kultury z Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie Adrian J. Pratt. Rozmowy poprowadzi dziennikarz i szef Radia RAM Jan Pelczar.
15. American Film Festival odbędzie się w dniach 5-11 listopada we Wrocławiu i 5-17 listopada online. Pełny program wraz z harmonogramem projekcji jest dostępny pod adresem: https://www.americanfilmfestival.pl/. (PAP)
dap/ dki/ ep/