Pożar na wyspie na Morzu Czarnym rozpoczął się 4-5 sierpnia i trwał niemal przez tydzień. Ogień strawił tereny rozciągające się na długość około 16 km. Utraciliśmy najcenniejsze ekosystemy roślinne, w tym stepowe. Mowa o rzadkich gatunkach roślin, wpisanych do Zielonej Księgi Ukrainy - relacjonowała Sabaszenko, cytowana przez Radio Swoboda.
"Potrzeba bardzo długiego czasu, by odbudować tam zniszczoną szatę roślinną. W przypadku niektórych gatunków mowa o 10 latach, w przypadku innych - od 15 do 30" - dodała dyrektor.
W kwietniu szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak alarmował, że rosyjscy najeźdźcy przekształcili park narodowy Dżaryłgacz w tereny łowieckie, a także miejsce prowadzenia działalności komercyjnej, w tym inwestycji w sektorze wydobywczym.
#HIMARS strikes on 🇷🇺 positions on the #Dzharylhach island, #Kherson region. ~ 60km from the front line#Ukraine️ #UkraineRussiaWar #UkraineFrontLines #Ukrainian #Ukraina pic.twitter.com/RdH75iQlFE
— Еспресо Global (@Espresotveng) August 1, 2023
Dżaryłgacz to największa wyspa Ukrainy i miejsce, w którym żyły gatunki chronione m.in. jelenie szlachetne i muflony - przypomniał portal Ukrainska Prawda. (PAP)
kno/