Od kilku dni stale obniża się poziom wód w rzekach w Śląskiem. W sobotę rano stany alarmowe przekraczała jeszcze Odra na wodowskazach w Krzyżanowicach i Miedoni, Pszczynka w Pszczynie oraz Gostynia w Bojszowach.
Od 12 września, kiedy rozpoczęły się intensywne kilkudniowe opady deszczu, śląska straż pożarna interweniowała w sumie 8832 razy. Od północy PSP nie podejmowała interwencji, obecnie prowadzone są trzy – poinformowało w sobotę rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK).
W powiecie żywieckim – w Międzybrodziu Żywieckim i Czernichowie w dalszym ciągu zamknięta jest ul. Spacerowa - droga gminna. Wszystkie linie kolejowe w Śląskiem są przejezdne za wyjątkiem przejść granicznych w Chałupkach i Cieszynie.
W Raciborzu trwa monitorowanie wałów na Odrze. Przy ul. Alojzego Nowary trwa wciąż cykliczne wypompowywanie wody z kanalizacji burzowej. „Na zbiorniku Racibórz Dolny pojawił się film wodny o powierzchni małych rozmiarów. Na miejscu spotkali się przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW), WIOŚ (Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska - PAP) oraz PSP (Państwowej Straży Pożarnej - PAP). Przedstawiciel WIOŚ rekomendował nie podejmować działań ze względu na zbyt małą ilość substancji ropopochodnej” - podało WCZK. Z uwagi na bezwzględny zakaz pływania łodziami na tym zbiorniku zapadła decyzja, że substancja ropopochodna zostanie usunięta z brzegu przy pomocy rękawów sorpcyjnych.
Jak wynika z informacji WCZK, polder Buków który ma pojemność 53 mln m sześc., jest wypełniony w 54 proc., zaś zbiornik Racibórz Dolny, który może pomieścić 185 mln m sześc. - w 56 proc. Zbiornik Elektrowni Rybnik notuje dopływ wody na poziomie 3 m sześc. na sekundę, zaś zrzut 8 m sześc. na sekundę. „Sytuacja powodziowa na rzece Ruda (odcinek Rybnik Stodoły) stabilna” - podało WCZK.
W Bielsku-Białej trwa sprzątanie posesji i budynków, usuwanie skutków powodzi będzie też kontynuowane w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Waryńskiego. Trwa kontrola wałów i stawów retencyjnych w Goczałkowicach-Zdroju. Przy ul. Dębowej trwa przepompowywanie wody do koryta rzeki. Działania prowadzone są za pomocą zastępów strażackich z Pszczyny oraz pompy dużej wydajności z jednostki z Chorzowa.
Do 29 września obowiązuje zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych, wydany przez dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. W czwartek burmistrz Pszczyny wydał zarządzenie w sprawie czasowego zakazu korzystania ze zbiornika Łąka z powodu wysokiego poziomu wody na zbiorniku. Na niektórych obszarach południa woj. śląskiego nadal obowiązują wprowadzone przez lokalne władze alarmy lub pogotowia przeciwpowodziowe. (PAP)
kon/ aba/kgr/