Rządzący Strefą Gazy Hamas 7 października 2023 r. wraz z innymi ugrupowaniami terrorystycznymi napadł na Izrael, zabijając blisko 1200 osób i porywając ponad 250. W odpowiedzi Izrael rozpoczął wojnę przeciwko tej organizacji, w której - według lokalnych władz medycznych - zginęło dotąd ponad 41,6 tys. Palestyńczyków.
W rocznicę ataku Hamasu na Izrael na Cmentarzu Żydowskim w stolicy, dzięki Gminie Wyznaniowej Żydowskiej, odsłonięto tablicę pamięci Alexa Dancyga – rzecznika współpracy Polski i Izraela, który był jednym z zakładników porwanych i przetrzymywanych przez Hamas. O jego śmierci 22 lipca br. poinformowała armia izraelska.
"Działacz Ha Szomer Ha Cair, mieszkaniec kibucu Nir-Oz, lider dialogu polsko-żydowskiego i pionier izraelskich podróży do Polski. Uczył dziesiątki tysięcy młodych ludzi oraz edukatorów z Izraela i całego świata. Historyk, pedagog, człowiek książki, człowiek ziemi, ojciec, dziadek, przyjaciel, mentor" – napisano na epitafium w języku polskim i hebrajskim.
Tablicę pamiątkową odsłonił Yuval Dancyg, syn Alexa. Powiedział PAP, że "ostatni rok był dla niego i jego rodziny czasem żałoby, bólu i walki". Zwrócił uwagę, że wśród porwanych i przetrzymywanych przez Hamas cały czas jest jego wujek. "Trzeba o nich wciąż przypominać" – zaznaczył Yuval Dancyg.
W czasie uroczystości naczelny rabin Polski Michael Schudrich odmówił "Psalm 23" ("Pan moim Pasterzem") i żydowską modlitwę za zmarłych ("El Male Rachamim" - hebr., Boże Pełen Miłosierdzia).
"Świat musi jednoznacznie powiedzieć, że nie ma zgody na bestialskie, terrorystyczne ataki na cywilów, bez względu, czy mówimy o Izraelu, Ukrainie czy Sudanie" – powiedział PAP rabin Schudrich.
"Czymś zupełnie innym jest zaatakowanie bazy wojskowej w Izraelu, a czym innym zabijanie bezbronnych cywili, gwałcenie ich, palenie żywcem, a czasami zabicie i potem gwałcenie" – dodał rabin. Jak zaznaczył, "trzeba powiedzieć: nie na taką bezczelność". W jego ocenie ubiegłoroczny atak Hamasu 7 października był skutkiem "tolerancji na zło".
Alex Dancyg
Urodzony w Warszawie Alex Dancyg był obywatelem polskim i izraelskim. Z wykształcenia był historykiem, przez dekady zajmował się dialogiem polsko-żydowskim, organizując m.in. wizyty grup izraelskich w Polsce i polskich w Izraelu. Pracował w jerozolimskim instytucie Yad Vashem. Mieszkał w kibucu Nir Oz tuż przy granicy ze Strefą Gazy i stamtąd 7 października 2023 r. został porwany przez terrorystów. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/ ktl/ ał/