O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Najnowocześniejsza polska placówka dyplomatyczna". Nowa siedziba Ambasady RP w Niemczech [NASZE WIDEO]

Polska ambasada wróciła do ścisłego centrum Berlina, zaledwie 300 metrów do słynnej Bramy Brandenburskiej. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podkreślił, że nowy budynek ambasady nie jest zwykłym obiektem, ale symbolem polsko-niemieckich relacji. Uroczyście otwarty budynek jest "najnowocześniejszą polską placówką dyplomatyczną na świecie" - przekazała PAP rzeczniczka ambasady Magdalena Szuber-Zasacka.

Szef MSZ o relacjach z Niemcami

Szef MSZ Radosław Sikorski wyraził nadzieję, że w nowej siedzibie ambasady będą organizowane wydarzenia, spotkania polityczne, projekty kulturalne i inne działania obywatelskie, które pomogą obu krajom wzajemnie się zrozumieć.

W swoim przemówieniu minister zaznaczył, że obecnie potrzebna jest silna, zjednoczona i bezpieczna Unia Europejska, która zdoła zmierzyć się z obecnymi wyzwaniami.

"Aby przygotować na nie europejską Wspólnotę potrzebujemy przyjaznych, bliskich i przewidywalnych relacji z Niemcami" – stwierdził szef polskiej dyplomacji. Jego zdaniem w obliczu wojny Rosji przeciwko Ukrainie i innych wyzwań, silne relacje Polski i Niemiec są kluczowe dla bezpieczeństwa i stabilności Europy.

Sikorski przypomniał, że zapoczątkował budowę tego obiektu, gdy poprzednio sprawował urząd ministra spraw zagranicznych w latach 2007-2014. "Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten proces, również wszystkim byłym i obecnym pracownikom ambasady" – powiedział szef MSZ. "To najnowocześniejsza polska placówka dyplomatyczna na świecie i jeden z najbardziej reprezentacyjnych obiektów na Unter den Linden" – dodał.

"Polska w sercu Europy"

Sekretarz stanu w niemieckim MSZ Thomas Bagger podkreślił z kolei, że Polska jest nie tylko w sercu Berlina, ale również w sercu Europy. Wyraził nadzieję, że "wielu z nas spotka się ponownie w sercu Berlina w niedalekiej przyszłości, aby zainaugurować odpowiednie miejsce upamiętnienia niewypowiedzianych cierpień Polaków z rąk niemieckich oprawców w latach 1939-1945 (...)".

Charge d’affaires ad interim RP w Niemczech Jan Tombiński powiedział PAP: "Jestem dumny i myślę, że wszyscy jesteśmy dumni, że mamy taką ambasadę w centrum Berlina i jestem wdzięczny tym wszystkim, którzy przez cały poprzedni okres doprowadzili do tego, że ten budynek stoi. To pokazuje, że państwo to jest ciągłość i ciągłość zaangażowania doprowadza do tego, że dzisiaj mamy tę ambasadę, z której możemy być nie tylko dumni, ale która staje się otwartą wizytówką Polski w centrum Berlina".

Pianista Paweł Kowalski wykonał podczas uroczystości Wielkiego Poloneza Fryderyka Chopina. "Ten występ znaczy dla mnie bardzo dużo" - podkreślił Kowalski w rozmowie z PAP. "Tak jak powiedział minister Sikorski, ten budynek powstawał długo. Jesteśmy na końcu wielkiej pracy i długiej drogi, która poprzedziła dzisiejszą uroczystość. I to jest dla mnie szczególne wyróżnienie, że mogłem w taki sposób wziąć w niej udział" - oświadczył.

Artysta podkreślił, że "wraz z ambasadorem pomyśleliśmy, że nie ma lepszego symbolu muzycznego Polski, niż Wielki Polonez As-dur op. 53 Chopina. Cieszę się, że to ja mogłem go dziś wykonać (...)".

Nowoczesny budynek

"Polscy dyplomaci pracują w samym centrum niemieckiej stolicy, w sąsiedztwie Ambasad USA, Francji, Wielkiej Brytanii". Budynek na Unter den Linden 70-72 "jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych obiektów centrum Berlina" - podkreśliła Szuber-Zasacka.

Wyjaśniła, że w obiekcie przewidziano nowoczesne sale reprezentacyjne, liczne pomieszczenia biurowe dla pracowników placówki (ambasady i konsulatu), mieszkania dla pracowników, a także pokoje hotelowe.

"W budynku zastosowano rozwiązania ekologiczne: na dachach ambasady, zlokalizowanych na różnych poziomach, powstały zielone tarasy. Woda deszczowa jest przechwytywana do zbiorników i używana do podlewania zieleni. Energia cieplna i elektryczna dostarczana jest do budynku od lokalnych dostawców zapewniających jej pochodzenie ze źródeł odnawialnych" - dodała Szuber-Zasacka. W budynku zlokalizowane są pomieszczenia dla rowerzystów (miejsca postojowe, szatnie z węzłami sanitarnymi) oraz stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych.

Budowę realizowały w większości polskie firmy wykonawcze (ponad 100), a łączna liczba zaangażowanych podmiotów (z projektantami, dostawcami, konsultantami, etc.) wyniosła ponad 200. Łącznie przez teren budowy przewinęło się ponad 3800 osób - przekazała PAP rzeczniczka.

Elewacja zewnętrzna oraz wystrój sali wielofunkcyjnej wykonany jest z prawie 2,4 tys. sztuk prefabrykatów betonowych. Powierzchnia okien i powierzchni szklanych to prawie 2,7 tys. metrów kwadratowych. Ułożono 350 km kabli elektrycznych. Budynek użytkowany jest w nowoczesnym systemie BMS – Building Management System, dzięki czemu minimalizowane są koszty jego utrzymania.

"Nowy budynek ambasady, w którym znajduje się też konsulat, gwarantuje sprawną obsługę polskich obywateli, którzy zwracają się do nas z licznymi sprawami urzędowymi. W wygodnych, nowoczesnych przestrzeniach konsulatu naturalnie znajduje się przytulny pokój dla rodziców z małymi dziećmi" - zauważyła Szuber-Zasacka dodając, że możliwość organizacji wydarzeń i spotkań w samym centrum Berlina uatrakcyjni promowanie Polski w Niemczech.

"Na co dzień obserwujemy już, że budynek podziwiają też turyści z całego świata przemierzający ulicę Unter den Linden" - podkreśliła rzeczniczka.

Lokalizacja

W Berlinie rzeczywiście trudno sobie wyobrazić lepszą lokalizację niż Unter den Linden. Przy liczącym półtora kilometra trakcie znajdują się m.in. Muzeum Historyczne, Uniwersytet Humboldtów, Biblioteka Państwowa, upamiętniający ofiary wojen Nowy Odwach, opera Staatsoper Unter den Linden, Hotel Adlon. Na wieńczącym aleję placu Paryskim stoi symbol Berlina - Brama Brandenburska. Na placu Paryskim ma swoją siedzibę berliński oddział Instytutu Pileckiego. Kilkuminutowy spacer wystarczy, żeby znaleźć się przed budynkiem Reichstagu, w którym obraduje Bundestag, czy przed Urzędem Kanclerskim. Spacer przez pobliski park Tiergarten pozwala dojść do pałacu Bellevue - siedziby prezydenta RFN.

Warto wspomnieć, że przy Unter den Linden, prawie vis a vis nowej polskiej ambasady, stoi także ogromny budynek ambasady Rosji.

Gmach starej polskiej ambasady przy Unter den Linden, wzniesiony w czasach byłej NRD, miał być początkowo przebudowany, ale ze względów bezpieczeństwa zdecydowano się na jego rozbiórkę i zaplanowano wzniesienie nowego budynku. Ambasada została przeniesiona do budynku dawnej Polskiej Misji Wojskowej w dzielnicy Grunewald. Stary gmach przy Unter den Linden wyburzono w 2016 roku.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ fit/ mhr/ ał/

Zobacz także

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

    "Jak pokażemy narzędzia tortur, Donald będzie skłonny do rozmowy". Niemiecki dyplomata o cłach USA

  • Bojkot amerykańskich firm oznaczałby także rezygnację z wielu aplikacji, wyszukiwarek czykomunikatorów Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

    Większość Niemców chce bojkotować produkty z USA

  • Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

    Kaczyński: niemieckie służby na granicy z Polską działają w sposób bezczelny i bezprawny

  • Władimir Putin Fot. PAP/EPA/ALEXEY MAISHEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

    W Niemczech coraz więcej głosów za normalizacją stosunków z Putinem

Serwisy ogólnodostępne PAP