O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Tusk o sytuacji na giełdach. "Trzęsienie ziemi"

Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji; reakcja na wojnę celną była do przewidzenia - napisał w poniedziałek na platformie X premier Donald Tusk.

Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Rafał Guz
Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Rafał Guz

Więcej

Władimir Putin, Donald Trump. Fot. PAP/ EPA/MICHAEL KLIMENTYEV

Czemu Rosja nie została obłożona nowymi cłami? Biały Dom wyjaśnia

Polska giełda też dostała rykoszetem, ale stabilność polityczna i gospodarcza to nasze atuty w tym trudnym czasie. Spokojnie wytrwamy

dodał Tusk w swoim wpisie

Główny indeks giełdy w Tokio stracił w poniedziałek na zamknięciu 7,8 proc., w Hong Kongu na zamknięciu ponad 13 proc., w Szanghaju - 7,3 proc., a w Tajpei - 9,7 proc. Giełda w Singapurze straciła 7,5 proc.

Spadki na europejskich giełdach 

Spadki panują także na giełdach europejskich. Około godziny 11. polskiego czasu niemiecki indeks DAX traci niemal 6 proc., paryski CAC40 - ponad 5,5 proc., a londyński FTSE100 - o ponad 4,5 proc. Warszawski WIG20 w tym czasie spadał ponad 3,5 proc.

Więcej

Donald Tusk, fot. PAP/Paweł Supernak

Trump podpisał rozporządzenie o cłach wzajemnych. Premier Tusk o wstępnych wyliczeniach dla Polski

W sobotę weszły w życie 10-procentowe cła na niemal wszystkie towary z prawie wszystkich krajów świata. Stanowią one podstawową stawkę celną dla niemal wszystkich importowanych do USA towarów. Nie dotyczą one Kanady i Meksyku, na które już wcześniej prezydent Trump nałożył 25 proc. podatek (dotyczy on ok. połowy importu). Wyłączone z tych taryf są też stal, aluminium, samochody i części samochodowe, będące również przedmiotem osobnych 25 proc. ceł, a także miedź, leki, półprzewodniki i drewno (te mają zostać dodatkowo oclone w przyszłości), a także nośniki energii i minerały niedostępne w USA.

Pierwsza część ceł USA

Jest to pierwsza część ogłoszonych przez Donalda Trumpa ceł mających w teorii wprowadzić wzajemność w stosunkach handlowych. 9 kwietnia wdrożone mają zostać dodatkowe podatki na towary z 57 państw posiadających nadwyżkę w handlu towarami ze Stanami Zjednoczonymi. W tym gronie są Chiny i Unia Europejska, które zostaną objęte odpowiednio 34 proc. i 20 proc. dodatkowym cłem, a także m.in. Japonia (24 proc.), Korea Płd. (25 proc.), Indie (26 proc.), Wietnam (46 proc.), czy Tajwan (32 proc.). (PAP)

wkr/ mmu/ pap/

Zobacz także

  • Magdalena Biejat. Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Biejat o działaniu Brauna. "Wara od szpitali wszystkim terrorystom i fanatykom"

  • Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Europejskie Forum Nowych Idei. Tusk: Polska nie będzie naiwnym partnerem

  • Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Premier na mównicy, prezydent na sali. W Sejmie o bezpieczeństwie Polski

  • Magdalena Biejat. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Biejat: na wodzie pitnej nikt nie powinien zarabiać

Serwisy ogólnodostępne PAP