Najnowsza prognoza pogody na wtorek. Zimno, czy ciepło? Jaka pogoda?

2024-08-05 15:03 aktualizacja: 2024-08-06, 09:59
Tłumy na molo w Sopocie. Fot. PAP/Andrzej Jackowski
Tłumy na molo w Sopocie. Fot. PAP/Andrzej Jackowski
We wtorek zachmurzenie umiarkowane, na wschodzie deszczowo, lokalnie burze i silny wiatr – poinformował PAP synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

W poniedziałek będzie słonecznie, jedynie na zachodzie pochmurnie, tam również spodziewane są deszcze do 20-30 milimetrów. Na wschodzie Polski temperatura maksymalna około 19-21 st. C. Cieplej na zachodzie, gdzie utrzyma się słońce i lokalnie temperatura wyniesie nawet 23 st. C. Nad morzem od 19 do 20 stopni. W rejonach podgórskich około 14-15 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami na zachodzie e porywisty, zachodni i północno-zachodni, nad morzem w porywach nawet 55 km/h. – poinformował synoptyk IMGW.

IMGW wydało ostrzeżenia dla większości województw w krajuszczególnie we wschodniej i centralnej części. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w południowej części woj. podlaskiego, wschodniej mazowieckiego i północnej lubelskiego.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje w województwach: podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, a także w części woj. świętokrzyskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, kujawsko pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Ostrzeżenie meteorologów obowiązują od godz. 18.00 do 19.00 w zależności od województwa.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia mogą ograniczyć prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych i sytuacje zagrażające życiu. Zalecana jest ostrożność, a także śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

IMGW wydało również ostrzeżenia hydrologiczne Ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje zlewnie Baryczy w woj. wielkopolskim.

"W związku ze spływem wód opadowych w zlewni górnej Baryczy prognozowane są wahania stanów wody w Odolanowie na Baryczy w strefie powyżej stanu alarmowego, w Odolanowie na Kurochu z możliwością osiągnięcia lub niewielkiego przekroczenia stanu ostrzegawczego" – podano w komunikacie IMGW.

Ostrzeżenie II stopnia wydano dla zlewni Czarnej Wody w woj. dolnośląskim. Oba ostrzeżenia obowiązywać będą do godziny 10.00 we wtorek 6 sierpnia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W nocy z poniedziałku na wtorek przewidywane są przejaśnienia i rozpogodzenia na zachodzie i na północy kraju. Jednocześnie wciąż mogą występować opady deszczu i początkowo zanikające lokalne burze, w których prędkość wiatru może wynieść w porywach do 70 km/h. W południowo-wschodniej połowie Polski mogą wystąpić opady deszczu i zanikające burze z opadami do 10 mm. Na Podkarpaciu, w Małopolsce i na północy mogą występować mgły z widzialnością do około 300 m.

Najniższa temperatura w rejonach podgórskich od 9 do 11 st. C. Na przeważającym obszarze kraju temperatura minimalna 11-14 stopni. Najcieplej na północy i nad morzem, około 15-16.

Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie północno-zachodni, na południu miejscami porywisty, a burze na południowym wschodzie będą stopniowo zanikać.

We wtorek na zachodzie przewidywane jest zachmurzenie umiarkowane, na wschodzie i na Pomorzu możliwe opady deszczu. Na wschodzie lokalne burze z opadami do 10 mm. Temperatura maksymalna na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podlasiu ok. 22-25 stopni. Niższa temperatura w rejonach podgórskich i nad morzem – od 18 do 21 st. C. Wiatr we wtorek słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W trakcie burz na wschodzie około 60 km/h.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Dużo słońca w całym kraju, choć miejscami mogą wystąpić mgły ograniczające widzialność do około 300 m. Temperatura minimalna od 13 st. C na krańcach wschodnich, około 10 st. C w rejonach podgórskich, do 17 st. C w rejonie Zalewu Szczecińskiego. Wiatr słaby, zmienny. (PAP)

pp/ mar