Narada rozpoczęła się po godz. 15 w Bydgoszczy w Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych. Ok. godz. 16.30 planowana jest wypowiedź prezydenta oraz szefa MON dla mediów. W środę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera przekazał, że prezydent i szef MON będą chcieli "podkreślić wagę przedsięwzięcia w Bydgoszczy", jakim jest JATEC, czyli formowane Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina.
W naradzie oprócz prezydenta i szefa MON udział biorą także m.in. Dowódca Operacyjny RSZ gen. Maciej Klisz i Dowódca Generalny RSZ gen. Marek Sokołowski.
JATEC będzie, co podkreślił szef BBN, "jednym z głównych organów Sojuszu Północnoatlantyckiego i najważniejszym organem odpowiadającym za adaptację, transformację armii ukraińskiej do standardów i potrzeb NATO, ale także transferu wiedzy i doświadczeń z pola walki na Ukrainie do praktyki Sił Zbrojnych Sojuszu Północnoatlantyckiego".
Siewiera przekazał również, że w Bydgoszczy prezydent i szef MON mają rozmawiać o "niezwykle ważnych aspektach strategicznej transformacji polskich Sił Zbrojnych, zarówno w legislacji rządowej, jak i reformie systemu kierowania i obrony państwa zaproponowanej przez zwierzchnika Sił Zbrojnych w Ustawie z 2 maja i sposobu procedowania".
"Komunikacja i współpraca z ministrem obrony narodowej ma kluczowe znaczenie, tak samo jak z dowódcami, którzy będą realizować postanowienia wskazanej Ustawy, gdy wejdzie ona w życie. Dlatego też, czwartkowe spotkanie będzie poświęcone tym aspektom oraz strategicznym dokumentom planowania operacyjnego, nowym strategicznym perspektywom m.in. bezpieczeństwa państwa" – poinformował szef BBN.
Z kolei w mediach społecznościowych Kancelarii Prezydenta poinformowano na początku narady, że rozmowy będą dotyczyć także prac nad nową Strategią Bezpieczeństwa Narodowego RP - kluczowego dokumentu z zakresu bezpieczeństwa narodowego i m.in. funkcjonowania sił zbrojnych.
Siewiera zapowiedział też, że w poniedziałek prezydent, zwierzchnik Sił Zbrojnych, planuje naradę, na którą zaprosił zarówno Kosiniaka-Kamysza, jak i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, wchodzących w skład delegacji na szczyt NATO w Waszyngtonie.
Na szczycie zaplanowanym na 9-11 lipca przywódcy NATO omówią szeroki zakres problemów, z którymi boryka się Sojusz i zapewnią, że NATO pozostanie gotowe do reagowania na każde wyzwanie. "Na szczycie w Waszyngtonie po raz kolejny zademonstrujemy jedność i siłę NATO, wspierając Ukrainę i dbając o bezpieczeństwo wszystkich naszych ludzi i wartości" - powiedział wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.(PAP)
ep/