Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął współpracę z Polskim Komitetem Paralimpijskim

2024-02-06 16:35 aktualizacja: 2024-02-06, 16:35
Witold Skupień przygodę z paranarciarstwem biegowym rozpoczął w wieku 22 lat. Fot. PAP/	Bartłomiej Zborowski
Witold Skupień przygodę z paranarciarstwem biegowym rozpoczął w wieku 22 lat. Fot. PAP/ Bartłomiej Zborowski
Promocja aktywności fizycznej oraz jej znaczenia dla rehabilitacji i profilaktyki zdrowotnej to podstawa współpracy Narodowego Funduszu Zdrowia i Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, którą zainaugurowano we wtorek.

"Współpraca Narodowego Funduszu Zdrowia z Polskim Komitetem Paralimpijskim to ważny krok w promocji zdrowia i profilaktyki przez aktywność fizyczną" – wskazała wiceprezes NFZ Małgorzata Dziedziak, cytowana w informacji udostępnionej PAP.

Regularna aktywność kształtuje odporność i wydolność organizmu, odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała i przeciwdziałaniu otyłości. Zmniejsza również ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia, nowotworów czy cukrzycy typu 2. Wpływa korzystnie, co istotne, również na zdrowie psychiczne.

W informacji Funduszu podniesiono, że propagowanie i rozwijanie sportu osób z niepełnosprawnościami to jeden z podstawowych celów Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Dlatego, jak zaznaczono, komitet od lat stara się różnymi drogami docierać do osób z niepełnosprawnościami w różnym wieku z propozycją udziału w warsztatach sportowo-aktywizujących i treningach. Dla wielu uczestników takie zajęcia to znakomita forma rehabilitacji, a dla części z nich sport staje się sensem życia i pomysłem na przyszłość.

"Mam nadzieję, że przy wspólnych działaniach Narodowego Funduszu Zdrowia i naszych uda się nam dotrzeć do szerszej grupy ludzi, którzy rozpoczną swoją przygodę z aktywizowaniem się przez sport, a tym samym zadbają o profilaktykę zdrowotną" – zaznaczył prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego Łukasz Szeliga, przywołany w materiałach prasowych.

NFZ wspólnie z Polskim Komitetem Paralimpijskim zaplanował już kilka wspólnych inicjatyw. Pierwszą będzie Środa z Profilaktyką, czyli cykliczna akcja edukacyjna NFZ. "27 marca 2024 r. będziemy namawiać do aktywności fizycznej jako sposobie usprawniania ciała. Chcemy głośno mówić o tym, że ćwiczenia, ruch na świeżym powietrzu czy sport są dla każdego, zarówno osób pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnościami" – przekazała wiceprezes Dziedziak.

Przedstawiciele komitetu wezmą również udział w projekcie opolskiego oddziału NFZ – "Zabierz swoje serce na spacer", które odbędzie się w kwietniu i maju tego roku. Będzie to okazja do wspólnego spaceru i treningów ze sportowcami paralimpijczykami.

NFZ i Polski Komitet Paralimpijski zapowiadają, że będą informować o kolejnych wspólnych inicjatywach. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

gn/