Nazwiska laureatek ukraińsko-polskiej nagrody "Portrety Siostrzeństwa" poznamy już dzisiaj
We wtorek, 4 marca w Warszawie odbędzie się gala drugiej edycji nagrody "Portrety Siostrzeństwa" ustanowionej przez magazyn Sestry.eu. Wyróżnieniem honorowane są kobiety "zaangażowane w budowanie polsko-ukraińskiego siostrzeństwa". Wśród nominowanych jest sześć Polek i sześć Ukrainek. Patronem medialnym wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa.

W 2024 r. zespół redakcyjny Sestry.eu ustanowił ukraińsko-polską nagrodę "Portrety Siostrzeństwa". Redakcja honoruje nią kobiety, "które poprzez swoją aktywną obywatelską postawę i gotowość do poświęceń czynią wszystko, by pomóc najbardziej potrzebującym".
Nazwiska tegorocznych laureatek zostaną ogłoszone 4 marca w Teatrze Studio w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Początek o godz. 18. Spośród nominowanych wyłonione zostaną laureatki - Ukrainka i Polka, "twarze wzajemnego wsparcia i współpracy w dialogu polsko-ukraińskim, wzory prawdziwego siostrzeństwa".
W tym roku kapituła nominowała dwanaście kobiet - w tym sześć Polek. Jak podano, są to:
Agnieszka Zach - 24 lutego 2022 r. postanowiła poświęcić się pomaganiu Ukraińcom - udzieliła schronienia kobietom i dzieciom uciekającym przed wojną, później zaczęła jeździć do Ukrainy jako wolontariuszka, a od trzech lat dostarcza pomoc humanitarną na linię frontu.
Anna Łazar - kuratorka, historyczka sztuki, tłumaczka; od wielu lat buduje mosty kulturalne między Polską a Ukrainą; przez siedem lat była zastępczynią dyrektora Instytutu Polskiego w Kijowie; w swoich interdyscyplinarnych projektach łączy sztukę współczesną z refleksją historyczną i społeczną, a jej tłumaczenia obejmują zarówno klasyczne, jak współczesne dzieła literatury ukraińskiej.
Monika Andruszewska - korespondentka wojenna i wolontariuszka; aktywnie angażuje się w wolontariat i we współpracy z Centrum Lemkina w Warszawie zbiera dowody rosyjskich zbrodni wojennych na terytorium Ukrainy; odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi RP, Nagrodą "Stand with Ukraine" i Nagrodą Związku Dziennikarzy Polskich za reportaż "Bierz ciało, póki dają", poświęconą ukraińskim matkom poszukującym synów zaginionych w czasie wojny.
Anna Dąbrowska - prezeska Stowarzyszenia Homo Faber; zajmuje się wpływem migracji na społeczność lokalną i jest zaangażowana w programowanie polityki integracyjnej na poziomie miasta; współzałożycielka "Baobabu" - przestrzeni spotkań społecznościowych w Lublinie.
Olga Piasecka-Nieć - psycholożka, prezeska Fundacji "Kocham Dębniki"; obecnie pod opieką jej fundacji jest ponad 1300 ukraińskich rodzin; w lutym 2022 r. zawiesiła swoje dotychczasowe życie i karierę, by być z ukraińskimi kobietami i rodzinami szukającymi w Polsce schronienia przed wojną.
Anna Suska-Jakubowska - od 2013 r. pracuje w Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, gdzie koordynuje projekt mieszkań dla osób w kryzysie bezdomności; po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie odpowiadała za organizację miejsc tymczasowego zakwaterowania dla uchodźców w Pensjonacie Socjalnym "Św. Łazarz" i koordynowała wsparcie dla rodzin uchodźczych przebywających w mieszkaniach; aktywnie wspierała też uchodźców w poszukiwaniu pracy.
Magazyn Sestry.eu poinformował, że wśród nominowanych jest także sześć Ukrainek:
Julia "Tajra" Pajewska - żołnierka, ratowniczka medyczna; zapewniała pomoc medyczną uczestnikom Rewolucji Godności, jako szefowa ochotniczej jednostki paramedycznej "Anioły Tajry" w latach 2014-2018 prowadziła taktyczne szkolenia medyczne na linii frontu; 16 marca 2022 r. podczas obrony Mariupola wzięta do niewoli przez Rosjan, zwolniona 17 czerwca 2022 r.; w 2023 r. zdobyła nagrodę International Women of Courage – Departament Stanu USA przyznał jej tytuł Najodważniejszej Kobiety Świata.
Olena Apczel - reżyserka, żołnierka; aktywistka, badaczka, performerka, reżyserka, doktorka filozofii i nauk o sztuce, wolontariuszka, kuratorka kultury i ambasadorka Ukrainy, żołnierka Gwardii Narodowej Ukrainy; w 2021 r. kierowała działem programów społecznych w warszawskim Nowym Teatrze; w 2022 r. pracowała jako współdyrektorka Theatertreffen w Berlinie, a po prawie czterech latach życia za granicą, dołączyła do Sił Obronnych Ukrainy.
Mariana Mamonowa - była więźniarka Kremla, psychoterapeutka, założycielka fundacji charytatywnej; w 2022 r. jako wojskowa sanitariuszka została wzięta do niewoli, była w wtedy w trzecim miesiącu ciąży, została wymieniona trzy dni przed terminem porodu; założyła fundację charytatywną, która m.in. zapewnia pomoc ciężarnym żonom żołnierzy, ciężarnym weterankom i kobietom w ciąży, które straciły mężów podczas wojny.
Olga Rudniewa - dyrektorka generalna Superhumans Cente; pod jej kierownictwem zrealizowano kampanie medialne, koncerty charytatywne Eltona Johna, Queen i Paula McCartneya; w ciągu minionych siedmiu lat była na listach kobiet odnoszących największe sukcesy w Ukrainie według NV i "Ukraińskiej Prawdy"; w 2024 r. uznana przez BBC za jedną ze stu najważniejszych kobiet roku.
Ołeksandra Mezinowa - dyrektorka i założycielka schroniska dla zwierząt "Sirius"; przed wybuchem wojny schronisko w Fedoriwce niedaleko Kijowa było domem dla 3 tys. 500 zwierząt; każdego miesiąca schronisko przyjmuje około 50-60 zwierząt, wiele ze stref działań wojennych.
Ludmiła Husejnowa - działaczka na rzecz praw człowieka, szefowa organizacji pozarządowej "Dalej, siostry!"; od 2014 r., aż do aresztowania w 2019 r. opiekowała się dziećmi z rozwiązanego sierocińca na okupowanym terytorium powiatu nowozazowskiego; pomagała ukraińskim wojskowym broniącym Mariupola - podpisaną przez nich flagę zabrała na okupowane terytorium i ukryła - Rosjanom nie udało się jej znaleźć; obecnie pracuje na rzecz ochrony praw ofiar przemocy seksualnej związanej z konfliktem zbrojnym, byłych więźniarek cywilnych i szuka możliwości wsparcia tych kobiet, które nadal są w niewoli lub pod okupacją.
Patronem medialnym wydarzenia jest Polska Agencja Prasowa.
Sestry.eu to polsko-ukraiński serwis internetowy, utworzony we wrześniu 2023 roku przez byłych redaktorów Gazety Wyborczej i ukraińskie dziennikarki, tymczasowe migrantki wojenne w Polsce, przy wsparciu Kulczyk Foundation. Ukraińską część zespołu redakcyjnego tworzą osoby wcześniej związane z takimi redakcjami jak Espresso, Ukraina, Suspilne, RFI, Polskie Radio i inne. (PAP)
pak/ mark/ ep/