„Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w I kw. 2024 r. pogorszyła się. Wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży. Przyczynił się do tego pierwszy od okresu pandemii spadek sprzedaży krajowej, któremu towarzyszyło dalsze obniżanie się sprzedaży zagranicznej” – wskazano w opublikowanych wynikach Szybkiego Monitoringu Narodowego Banku Polskiego, dotyczących sytuacji przedsiębiorstw.
W swoim raporcie bank centralny wskazuje, że zmniejszyła się też rentowność obrotu netto sektora w „warunkach podbijanej przede wszystkim przez szybki wzrost kosztów pracy kosztochłonności działalności”. Dodano, że spadkowi rentowności towarzyszyło pogorszenie się większości innych miar efektywności i sprawności działania przedsiębiorstw, ale płynność sektora przedsiębiorstw była rekordowo wysoka.
„Wyniki Szybkiego Monitoringu NBP (SM NBP) sugerują, że w II kw. 2024 r. sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw nieco się pogorszyła. Firmy spodziewają się jej dalszego pogorszenia w III kw. br., przy mniej optymistycznych niż przed kwartałem oczekiwaniach co do wzrostu popytu, zwłaszcza na rynku krajowym. Szczególnie wyraźne osłabienie prognoz popytu odnotowano w usługach konsumenckich i w budownictwie. Pogorszeniu sytuacji ekonomicznej sektora towarzyszyło obniżenie prognoz zatrudnienia zarówno w horyzoncie kwartalnym, jak i rocznym” – informuje NBP.
W raporcie wskazano, że choć presja płacowa osłabła, zwiększył się odsetek firm zapowiadających wzrost wynagrodzenia w III kwartale, choć – jak podkreślono – „już nie w perspektywie roku”. Jednocześnie zmniejszyła się skala planowanych w horyzoncie kwartalnym i rocznym podwyżek wynagrodzeń.
„Zadłużenie kredytowe sektora przedsiębiorstw niefinansowych w I kw. 2024 r. nie zmieniło się istotnie w relacji rocznej. Jednocześnie zgodnie z wynikami SM NBP w II kw. zainteresowanie pozyskaniem finansowania bankowego pozostało niskie, przy dalszym spadku odsetka podmiotów sektora MSP i dużych firm ubiegających się o kredyt. Towarzyszył temu wzrost udziału firm z sektora MSP, które otrzymały pozytywne decyzje kredytowe. Deklarowana jakość obsługi zadłużenia kredytowego w II kw. br. poprawiła się i była wysoka” – podano w raporcie.
NBP wskazał, że w I kwartale tego roku aktywność inwestycyjna – „po wyraźnym wzroście w ubiegłym roku” – obniżyła się. Podkreślił jednocześnie, że spadek inwestycji był ograniczony do przedsiębiorstw publicznych i wynikał m.in. z zakończenia wydatkowania środków unijnych z perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. W raporcie wskazano, że wyniki szybkiego monitoringu sugerują przy tym osłabienie optymizmu inwestycyjnego przedsiębiorstw, choć ten rósł przez ostatnich kilka kwartałów. Zmniejszyła się liczba firm zainteresowanych rozpoczynaniem nowych inwestycji, a plany kwartalnych i rocznych zmian wielkości nakładów zostały zredukowane.
„Ankietowane w SM NBP przedsiębiorstwa wskazują na dalszy, niewielki spadek skali planowanych w III kw. 2024 r. podwyżek cen własnych. Prognozy dynamiki cen obniżyły się w większości analizowanych obszarów działalności gospodarczej, a ich spadek był związany z wolniejszym – w opinii ankietowanych podmiotów – wzrostem jednostkowych kosztów produkcji. Firmy spodziewają się natomiast wzrostu dynamiki cen własnych w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy” – informuje NBP. (PAP)
kno/