O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Netanjahu to pierwszy przywódca, który będzie bezpośrednio negocjował cła z Trumpem

Premier Izraela Benjamin Netanjahu będzie pierwszym przywódcą, który spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem po wprowadzeniu przez niego ceł na towary z kilkudziesięciu państwa świata. Netanjahu i Trump przeprowadzą rozmowy w poniedziałek. Oprócz tematu taryf mają poruszyć m.in. kwestie Strefy Gazy i Iranu.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu. Fot. EPA/SHAWN THEW
Premier Izraela Benjamin Netanjahu. Fot. EPA/SHAWN THEW

"Jestem pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotka się z prezydentem Trumpem w tej tak ważnej dla Izraela sprawie. Jest długa kolejka liderów, którzy chcą to zrobić dla swoich gospodarek. Myślę, że to pokazuje szczególną osobistą więź, a także szczególne relacje między USA i Izraelem, które są obecnie tak żywe" - powiedział w niedzielę Netanjahu przed odlotem do Waszyngtonu.

Politycy mają spotkać się w Białym Domu o godz. 13 czasu lokalnego (godz. 19 w Polsce). Netanjahu po przylocie rozmawiał już z sekretarzem handlu Howardem Lutnickiem. Według biura izraelskiego premiera rozmowy były "produktywne". Do Waszyngtonu Netanjahu poleciał z Budapesztu, gdzie od środy składał wizytę, w czasie której spotkał się m.in. z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Trump jest najważniejszym sojusznikiem Netanjahu. Chociaż osobiste stosunki między tymi politykami nie zawsze dobrze się układały, obaj wykorzystują swoją bliską relację do własnych celów w polityce zagranicznej i wewnętrznej.

Premier Izraela był w lutym pierwszym oficjalnym gościem Trumpa po ponownym objęciu przez niego urzędu. Po tej wizycie Netanjahu wznowił ataki na Strefę Gazy. Jego koalicja przyspieszyła też procedowanie reformy ograniczającej władzę sędziów, a także postanowiła zwolnić szefa służb specjalnych i prokurator generalną.

Więcej

Donald Trump. Fot. EPA/FRANCIS CHUNG / POOL

Trump: odbyłem produktywną rozmowę z przywódcą Wietnamu, zaoferował zniesienie ceł do zera

Według niektórych krytyków rządu Netanjahu jego działania są ośmielane podobnymi krokami Trumpa. Obu przywódców łączy przekonanie, że muszą walczyć z biurokracją i sędziami, którzy uniemożliwiają im realizację swojego programu i obietnic wyborczych.

USA od lat są kluczowym sojusznikiem Izraela, który wysyła do tego państwa znaczną pomoc militarną i chroni je na arenie międzynarodowej. Po wybuchu wojny w Strefie Gazy ówczesny demokratyczny prezydent Joe Biden deklarował niezachwiane wsparcie dla Izraela, ale z czasem widoczne stały się coraz większe napięcia między nim a Netanjahu.

Biden wyrażał obawy dotyczące losu palestyńskich cywilów i zablokował w związku z tym dostawy niektórych typów bomb. Według relacji dziennikarzy Biden miał być tak sfrustrowany zachowaniem Netanjahu - brakiem jasnej strategii wojennej czy zwodzeniem w kwestii rozejmu z Hamasem - że krzyczał na niego, a w prywatnych rozmowach określał go wulgarnymi epitetami.

Relacje Netanjahu z Trumpem w nowej kadencji wydają się układać znacznie bardziej harmonijnie, a nowy prezydent wykonał szereg gestów wspierających izraelski rząd. Spotkało się to z wzajemnością. Izrael był m.in. jednym z kilku państw, które wraz z USA, Węgrami czy Rosją głosowały przeciwko ukraińskiej rezolucji w ONZ, potępiającej Moskwę w trzecią rocznicę jej pełnowymiarowej napaści na Ukrainę.

Jeszcze przed zaprzysiężeniem Trumpa zawarto rozejm w Strefie Gazy, a nowy prezydent przypisał sobie tę zasługę, przypominając, że zapowiadał szybkie zakończenie wojny. Jednak Izrael dwa miesiące później wznowił walki, a amerykańska administracja konsekwentnie obarcza winą za wznowienie wojny Hamas i grozi dalszymi konsekwencjami, jeżeli ta terrorystyczna organizacja nie przyjmie izraelskich i amerykańskich warunków dalszego rozejmu.

Podczas lutowego spotkania z Netanjahu w Białym Domu amerykański prezydent ogłosił plan przesiedlenia ludności Strefy Gazy i przejęcia tego terenu przez USA. Trump z czasem częściowo wycofał się przynajmniej z niektórych spośród tych propozycji, które spotkały się z ciepłym przyjęciem izraelskiej prawicy, chociaż zostały powszechnie skrytykowane na niemal całym świecie.

Izraelska opinia publiczna z zaskoczeniem przyjęła więc decyzję Trumpa o nałożeniu 17-procentowych ceł na import towarów z Izraela. Tym bardziej, że dzień przed ogłoszeniem tej decyzji Izrael zniósł nieliczne pozostające jeszcze w mocy cła importowe na amerykańskie towary, w nadziei, że uchroni to państwo przed nałożeniem ceł wzajemnych.

"To haniebna zdrada, (...) Trump ukarał swojego sojusznika. (...) Mimo polityki 'America First', nie tak traktuje się przyjaciół" - komentował centroprawicowy dziennik "Jerusalem Post".

Trump "może kocha Izrael, ale cła kocha bardziej" - pisał z kolei lewicowy dziennik "Haarec". Na łamach gazety już wcześniej ostrzegano, że nieprzewidywalność i zmienność Trumpa, w połączeniu z tak jednoznacznym poparciem dla niego ze strony Netanjahu, może być w przyszłości problemem dla izraelskiego bezpieczeństwa.

Stany Zjednoczone są największym partnerem handlowym Izraela. Według statystyk amerykańskiego rządu, w 2024 r. izraelski eksport do USA osiągnął wartość ponad 22 mld dolarów, a import ze Stanów Zjednoczonych - blisko 15 mld dolarów.

Izraelskie Stowarzyszenie Producentów przekazało premierowi raport, według którego nowe cła mogą zmniejszyć eksport do USA o 2,3 mld dolarów i doprowadzić do zwolnienia 18-26 tys. izraelskich pracowników. Najbardziej narażone są branże chemiczna, metalurgiczna, wysokich technologii, elektroniczna i biotechnologiczna.

Jerzy Adamiak (PAP)

adj/ szm/ grg/

Zobacz także

  • Ronen Bar. Fot. EPA/GIL COHEN-MAGEN / POOL

    Izraelski Sąd Najwyższy rozpatruje skargi na dymisję szefa służb. Sprawa dzieli społeczeństwo

  • Benjamin Netanjahu i Donald Trump w Białym Domu. Fot. PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL

    Netanjahu i Trump po rozmowie w Białym Domu. W tle cła, rozmowy z Iranem i porozumienie w Strefie Gazy

  • Donald Trump i Benjamin Netanjahu. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

    Trump rozmawia z Netanjahu. Politycy odwołali konferencję prasową

  • Benjamin Netanjahu i Donald Trump. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW / POOL

    Premier Izraela Benjamin Netanjahu drugi raz odwiedzi Donalda Trumpa w Białym Domu

Serwisy ogólnodostępne PAP