O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szefowa EMA: nie wiadomo, czy trzeba będzie dostosować szczepionki do Omikronu

Nie wiadomo jeszcze, czy producenci szczepionek przeciw Covid-19 będą musieli dostosować swoje preparaty w związku z pojawieniem się wariantu Omikron, ale Europejska Agencja Leków (EMA) przygotowywała się na taką ewentualność - powiedziała szefowa EMA Emer Cooke we wtorek w Parlamencie Europejskim.

Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA

„Nawet jeśli nowy wariant stanie się bardziej rozpowszechniony, szczepionki, które mamy, będą nadal zapewniać ochronę” – zaznaczyła jednocześnie Cooke w rozmowie z europosłami na posiedzeniu komisji zdrowia PE.

Przekazała też, że EMA jest w stanie zatwierdzić szczepionki przeciw Covid-19 dostosowane do nowego wariantu w ciągu trzech-czterech miesięcy.

Dyrektor generalny firmy farmaceutycznej Moderna Stephane Bancel w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika "Financial Times" przewiduje, że istniejące na rynku szczepionki przeciw Covid-19 będą miały znacznie niższą efektywność wobec wariantu Omikron.

Bancel ostrzega, że wyprodukowanie nowego rodzaju szczepionek, dostosowanego do specyfiki Omikronu, zajmie miesiące. Jak powiedział, jest to spowodowane tym, że 32 z 50 mutacji, jakie charakteryzują Omikron, występują w obrębie białka kolczastego wirusa, które umożliwia mu infekowanie komórek. Według szefa Moderny sytuację pogarsza gwałtowne rozprzestrzenianie się Omikronu w RPA.

Zarówno Moderna, jak i Pfizer są w trakcie opracowywania nowej szczepionki, która uwzględnia najnowszy szczep koronawirusa.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

js/

Zobacz także

  • Praca służb medycznych na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dla chorych na Covid-19 w Centralnym Szpitalu Klinicznym MON Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański

    Czy szczepić się czwartą dawką, gdy dominuje Omikron? Wyniki najnowszych badań

  • Akcja szczepień seniorów powyżej 80. roku życia w Szpitalu Południowym w Warszawie, fot. PAP/Leszek Szymański

    Czwarta dawka Pfizera. Najnowsze badania z Izraela

  • Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Szczepienie niemowląt na COVID. Izrael podjął decyzję

  • Fot. PAP/Wojtek Jargiło

    Naukowcy z PAN: szczepionka przeciw COVID-19 jest najlepiej zbadaną szczepionką w historii

Serwisy ogólnodostępne PAP