Nowe obostrzenia. Są duże zmiany. Minister zdrowia: sytuacja jest bardzo niepokojąca

2021-12-07 12:56 aktualizacja: 2021-12-07, 15:35
Adam Niedzielski. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Adam Niedzielski. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zmiany w obostrzeniach epidemicznych. "Liczba zakażeń utrzymuje się od półtora tygodnia na stałym poziomie. Mamy nowe ryzyko w postaci mutacji Omikron, która została określona jako bardzo ryzykowny element" - powiedział szef resortu zdrowia.

Konferencję prasową poświęconą zmianom w obostrzeniach szef MZ rozpoczął od omówienia aktualnej sytuacji epidemicznej.

"Tydzień temu wprowadziliśmy nowe obostrzenia, sytuacja się ustabilizowała, liczby zakażeń z tygodnia na tydzień są na bardzo zbliżonym poziomie" – wskazał minister.

Podał, że średni poziom zakażeń to obecnie to ok. 23 tys. "Ten poziom - codziennie 23 tys. nowych zakażeń, zainfekowanych osób - utrzymuje się już od półtora tygodnia. To sytuacja bardzo niepokojąca, tym bardziej, że w ostatnich tygodniach, czy dniach, są informacje o pojawieniu się nowego ryzyka w postaci mutacji omikron" – zaznaczył minister.

Zwrócił uwagę, że sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych regionach. "Mamy w zasadzie cztery województwa, w których spadek zakażeń jest zauważalny m.in. podlaskie i lubelskie. (…) Drugą grupą województw, które odnotowują spadek są województwa: mazowieckie i podkarpackie. (…) Mamy dwa kolejne województwa, w których mamy wyhamowanie wzrostu: łódzkie i zachodniopomorskie" – podał.

W pozostałych województwach odnotowywane są – jak kontynuował – wzrosty. "Bilans jest taki, że od ponad półtora tygodnia jest stabilna sytuacja i, niestety, nie widać wyraźnych sygnałów spadku liczby zakażeń" – zaznaczył.

"Scenariusz, w którym mamy do czynienia z utrzymaniem tak wysokiej liczby zakażeń, jeszcze przy dodatkowym ryzyku w postaci pojawienia się mutacji omikron (…) wymaga podjęcia stanowczych działań" – podkreślił minister

Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Jednak utrzymuje się ona od półtora tygodnia na stałym poziomie. To sytuacja bardzo niepokojąca, nie widać wyraźnych sygnałów spadków. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant Omikron.

Obowiązkowe szczepienia

Będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych – ogłosił minister zdrowia.

"Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe" – powiedział we wtorek na konferencji prasowej Niedzielski.

Wskazał, że "perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy".

Testy na COVID-19 do wglądu przez pracodawcę

Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19. Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem ustawy klubu PiS; zmodyfikowaliśmy go. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia zostanie skierowany na ścieżkę formalną - powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia odniósł się we wtorek na konferencji prasowej do kwestii projektu ustawy, na mocy której pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19.

"Cały czas pracujemy (nad projektem) razem z klubem parlamentarnym PiS" - zapewnił.

"Jesteśmy już bliscy finiszu, zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu, bo pracodawca będzie - zgodnie z tym nowym ujęciem - miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika - po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy" - podkreślił szef MZ.

"Przypomnę, że we wcześniejszej wersji dyskutowaliśmy, by było to szczepienie, ale tutaj stawiamy jednak na testy - w ogóle w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom" - dodał.

"Ten projekt dyskutujemy w tej chwili z klubem PiS, rozmawiamy z kierownictwem, z innymi interesariuszami i mam nadzieję, że w ciągu tygodnia wyklaruje się ten projekt, że zostanie skierowany na ścieżkę formalną" - dodał Niedzielski.

Nauka zdalna od 20 grudnia do 9 stycznia 

Od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzamy naukę zdalną w szkołach podstawowych i szkołach średnich; po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnej - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska poinformował we wtorek na konferencji prasowej, że od 20 grudnia do 9 stycznia w szkołach podstawowych i szkołach średnich obowiązywać będzie nauka z trybie zdalnym. "Po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnym" - podkreślił.

Chcemy także - dodał - "aby od 1 marca pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych, czy też nauczyciele, byli poddani obowiązkowemu szczepieniu przeciwko Covid-19".

Testy dla współdomowników

Od 15 grudnia wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy – poinformował Kraska. Również od 15 grudnia w transporcie zbiorowym wprowadzony zostanie limit do 75 proc.

Również od 15 grudnia wprowadzone zostaną obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.

"To będzie test, który będzie weryfikował, czy dana osoba także jest zakażona" – dodał Kraska.

Zmiany zasad stosowania certyfikatów covidowych

Dokonujemy zmiany zasad stosowania certyfikatów covidowych, której będzie towarzyszyło obniżenie limitów z 50 proc. do 30 proc. Aby ten limit mógł być przekroczony, organizator będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty – zapowiedział Adam Niedzielski.

Podkreślił, że "konieczne jest podjęcie decyzji co do pogłębienia" obostrzeń.

"Dokonujemy zmiany zasad stosowania certyfikatów, której będzie towarzyszyło obniżenie limitów, które w tej chwili obowiązują mniej więcej na poziomie 50 proc. do 30 proc., czyli wszystkie te miejsca, w których do tej pory było limitowanie do 50 proc. uczestnictwa, zostaną obniżone do 30 proc. Najważniejsze jest to, że aby ten limit mógł być w jakikolwiek sposób przekroczony, to organizator, przedsiębiorca, będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. Jeżeli nie ma weryfikacji certyfikatów przy wejściu to nie ma absolutnie też możliwości przekraczania nowego limitu" – powiedział.

Obniżone limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach. Kluby i dyskoteki zamknięte

Od 15 grudnia obniżamy limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach; zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia - poinformował Kraska.

Wskazał, że od 15 grudnia obniżone zostają limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach. "Zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę" - zaznaczył.

Dodał, że także od 15 grudnia zostają obniżone limity do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. "Tak samo jak poprzednio zwiększenie tego limitu może być wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę" - mówił.

Kraska dodał, że dodatkowo od 15 grudnia w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji.

"Od 15 grudnia zamknięte są dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. W dniu 31 grudnia br. i 1 stycznia 2022 ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem oczywiście osób, które są zaszczepione. One do tego limitu nie będą włączane" - poinformował Kraska.

Żłobki i przedszkola po 20 grudnia pozostaną otwarte

Waldemar Kraska poinformował, że w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzona zostanie nauka zdalna. Po tym terminie dzieci wrócą do nauki w trybie stacjonarnym.

Z kolei żłobki i przedszkola - jak przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia - po 20 grudnia pozostaną otwarte.

Kraska: będziemy robić wszystko, aby od 1 marca mogli pracować tylko zaszczepieni medycy, nauczyciele i funkcjonariusze służb mundurowych

Będziemy robić wszystko, aby od 1 marca grupy zawodowe medyków, nauczycieli i służb mundurowych mogły pracować tylko wtedy, kiedy są zaszczepione – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska był dopytywany, czy to oznacza, że te grupy mają czas do końca lutego, żeby być po drugiej dawce podstawowej szczepionki, by móc od marca kontynuować pracę, czy też chodzi o dawkę przypominającą.

"Mówimy tutaj o podstawowym pakiecie szczepień, czyli osób, które do tej pory się nie zaszczepiły" – wyjaśnił Kraska.

Jak mówił, prace nad nowymi zasadami są już dość zaawansowane, ale termin 1 marca nie jest ostateczny.

"Ale będziemy wszystko w tym kierunku wykonywać, aby rzeczywiście od 1 marca te grupy zawodowe mogły pracować tylko i wyłącznie wtedy, kiedy są zaszczepione" – powiedział wiceszef MZ.

Dodał, że te trzy grupy zawodowe już powinny się przygotowywać, że od 1 marca trzeba będzie być zaszczepionym, żeby być dopuszczonym do pracy.

Kraska: od 15 grudnia wracający do Polski spoza strefy Schengen będą musieli wykonać test na COVID-19

Od 15 grudnia wszyscy, którzy wracają do nas spoza strefy Schengen, będą musieli wykonać test na COVID-19 – PCR albo antygenowy – powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia pytany na konferencji prasowej o to, jakie testy – PCR czy antygenowe, będą musiały wykonywać osoby wracające do Polski od 15 grudnia spoza strefy Schengen oraz o to, czy z obowiązku testowania będą zwolnione osoby zaszczepione, odpowiedział: "Testy będą musieli wykonać wszyscy, którzy wracają do nas spoza strefy Schengen. Testy PCR i antygenowe są równoważne. Tak samo jak jest w tej chwili, po takim przybyciu do Polski poddawane są te osoby kwarantannie, kolejny test ósmego dnia po przylocie do kraju". (PAP)

Autorki: Katarzyna Krzykowska, Klaudia Torchała

dsk/ js/