Rzeczniczka wojewody mazowieckiego w komunikacie przesłanym PAP wskazała, że łóżka covidowe, w tym respiratorowe są wyznaczone nie tylko w szpitalach m.st. Warszawy, ale też w "szpitalach klinicznych, resortowych, w szpitalach tymczasowych Wojskowego Instytutu Medycznego oraz w szpitalu tymczasowym MSWiA na Stadionie Narodowym". "Wydział Zdrowia MUW podejmuje systematyczne działania poszerzające bazę łóżkową dla pacjentów z Covid-19. Zgodnie z decyzjami Ministra Zdrowia i Wojewody Mazowieckiego od połowy listopada br. baza łóżkowa powiększyła się o ponad tysiąc miejsc. Sukcesywnie wzrasta liczba łóżek w szpitalach tymczasowych" - podkreśliła Ewa Filipowicz.
"Zgodnie z decyzją Wojewody szpital tymczasowy MSWiA na Stadionie Narodowym zwiększył liczbę łóżek do 150. Natomiast Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku otrzymał od Ministra Zdrowia polecenie utworzenia łącznie 64 łóżek dla pacjentów z Covid-19 w Szpitalu tymczasowym. W województwie mazowieckim przygotowanych jest obecnie 4 119 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym 398 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 3 365 łóżek w tym 354 miejsca respiratorowe" - podała.
Według danych przekazanych przez rzeczniczkę Wojewody Mazowieckiego w Warszawie wyznaczonych jest 1 737 łóżek w tym 208 respiratorowych, z czego 1 469 jest zajętych w tym 197 respiratorowych (stan na 8 grudnia na godz. 9). "Wojewoda podejmuje decyzje o poszerzeniu bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19 na danych przekazywanych przez szpitale – stąd nieustanny apel, aby te raporty były rzetelne" - zaznaczyła.
"Wszyscy pacjenci w stanie zagrożenia życia powinni otrzymać pomoc"
"Każdy szpital oprócz respiratorów wyznaczonych decyzjami Wojewody, dysponuje też innymi respiratorami – w związku z tym wszyscy pacjenci w stanie zagrożenia życia powinni otrzymać pomoc. Ogółem szpitale w województwie mazowieckim mają gotowych do wykorzystania 1313 respiratorów stacjonarnych oraz 344 respiratory transportowe. Nie ma więc zagrożenia, że respiratorów zabraknie" - zapewniła.
"Należy jednak pamiętać, że wyznaczanie łóżek z zabezpieczeniem respiratora dla pacjentów z Covid-19 musi odpowiadać rzeczywistym potrzebom i podlegać bardzo racjonalnej analizie, tak aby nie pozbawiać dostępu do respiratorów pacjentów z innymi chorobami, a którzy również wymagają intensywnej terapii (np. po zabiegach operacyjnych)" - poinformowała.
W komunikacie rzeczniczka wojewody mazowieckiego przekazała, że w ośmiu szpitalach tymczasowych w województwie mazowieckim przygotowanych jest obecnie 946 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym 123 miejsca respiratorowe.
"Z uwagi na wzrost zakażeń Wojewoda podejmuje systematycznie decyzje, aby z wyprzedzeniem przygotować odpowiednią liczbę łóżek. Zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego, w najbliższym czasie baza łóżkowa powiększy się m.in. w szpitalu w Iłży. Placówka dostała polecenie przygotowania od 6 grudnia br. 88 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV2, w tym 5 łóżek respiratorowych" - przekazała.
Z kolei Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim od 8 grudnia dostał polecenie przygotować 57 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV2, w tym 9 łóżek respiratorowych oraz 2 stanowiska dializacyjne dla pacjentów z Covid–19.
Natomiast decyzją Ministra Zdrowia, w ostatnich dniach baza łóżkowa powiększy się m.in. w Mazowieckim Centrum Rehabilitacji "STOCER". Placówka dostała polecenie, w zakresie zakładu leczniczego: Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny, przygotowania od 16 grudnia br. 40 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV2, w tym 3 łóżek respiratorowych. Również szpital tymczasowy w Płocku otrzymał polecenie przygotowania łącznie 64 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV2, w tym 8 łóżek respiratorowych.
"Ponadto pacjenci z koronawirusem są też hospitalizowani w szpitalach, które mają w swoich strukturach oddziały zakaźne, np. szpitale wojewódzkie, m.in. w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie" - dodała rzeczniczka wojewody mazowieckiego.(PAP)
Autor: Bartłomiej Figaj