Rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Wynosi 80 procent wynagrodzenia

2021-12-20 06:08 aktualizacja: 2021-12-20, 07:40
Fot.  PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
W związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. rodzicom małych dzieci i opiekunom osób niepełnosprawnych przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zasiłek przyznawany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów w czasie nauki zdalnej na przełomie grudnia i stycznia rodzice i opiekunowie mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on osobom, które opiekują się dzieckiem: do lat 8, do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności, do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub osobą do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zasiłek przyznawany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia; wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma drugiego rodzica czy współmałżonka, który może w tym czasie zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Od 20 grudnia do 9 stycznia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych będzie wprowadzona nauka zdalna. Dyrektor w czasie nauki zdalnej dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej będzie musiał umożliwić opiekę świetlicową, jeśli rodzice będą o to wnioskować.

Ograniczenie pracy stacjonarnej nie dotyczy przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

kgr/