"Dzisiejszy dzień jest dniem pamięci o tych, którzy oddali życie za Polskę. Jesteśmy im winni pamięć, a ich postawy kształtują postawy żołnierzy Wojska Polskiego. Dziękujemy wszystkim tym, którzy służą w imię bezpieczeństwa naszej ojczyzny" - powiedział Błaszczak podczas uroczystości zorganizowanej w Centrum Weterana Warszawie.
Dodał, że "dokładnie 10 lat temu, 21 grudnia 2011 roku pięciu żołnierzy z 20 Brygady w Bartoszycach oddało swe życie na misji". "Zostali zaatakowani przez tych, którzy w imię swoich własnych interesów atakowali siły sojusznicze interweniujące w Afganistanie. Oddali swe życie za Polskę, dlatego że na tym polega służba żołnierzy Wojska Polskiego. Wstępując do wojska żołnierze składają przysięgę, w której ślubują, że będą gotowi oddać swoje życie za Polskę" - podkreślił minister obrony.
"Służbie Kontrwywiadu Wojskowego udało się ustalić dane zamachowca, a podczas zatrzymania bojownik stracił życie"
Dodał, że Służbie Kontrwywiadu Wojskowego udało się ustalić dane zamachowca, a "podczas zatrzymania ten bojownik stracił życie". "Chcę podkreślić, że państwo polskie przede wszystkim dba o to, żeby zapewnić godne życie najbliższym żołnierzy, którzy polegli na misjach, ale państwo polskie również wyciąga konsekwencje wobec tych, którzy atakują polskich żołnierzy" - powiedział szef MON.
Podkreślił, że polscy żołnierze brali i biorą udział w wielu misjach zagranicznych pod szyldem ONZ, NATO czy Unii Europejskiej. "Zawsze wykazywali się męstwem, zaangażowaniem w wypełnianie obowiązków, zawsze byli podziwiani przez naszych sojuszników, z którymi ramię w ramię służyli w imię zachowania czy to pokoju na świecie, czy to zapewnienia bezpieczeństwa naszym sojusznikom" - powiedział.
Błaszczak dodał, że udział polskich żołnierzy w misjach zagranicznych jest istotny, gdyż "jeśli jesteśmy solidarni wobec naszych sojuszników, to wtedy możemy oczekiwać solidarności również od nich w sytuacji, w której znalazłaby się Polska, jeżeliby takiego wsparcia wymagała". "Wiemy, że możemy liczyć na sojusznicze wsparcie" - podkreślił. (PAP)
Autorzy: Mikołaj Małecki, Jakub Borowski
dsk/