"Wspólnie z Uniwersytetem Oksfordzkim podjęliśmy wstępne kroki w celu wyprodukowania szczepionki wariantowej" – oświadczył rzecznik firmy. Oxford nie skomentował tych wiadomości.
Jako pierwszy o planach AstraZeneki wobec wariantu Omikron poinformował "Financial Times", który powołał się na Sandy Douglas, szefową grupy badawczej w Oksfordzie.
"Szczepionki oparte na adenowirusach, takie jak AstraZeneki, mogą w zasadzie być stosowane do reagowania na każdy nowy wariant szybciej, niż niektórzy mogli wcześniej sądzić" – powiedziała Douglas.
Producenci szczepionek Pfizer/BioNTech i Moderna również wcześniej zapowiedzieli, że pracują nad szczepionkami specyficznymi dla wariantu Omikron. Moderna oświadczyła, że ma nadzieję rozpocząć badania kliniczne na początku przyszłego roku
Badanie laboratoryjne z zeszłego tygodnia wykazało, że lek Evusheld firmy AstraZeneca, zawierający przeciwciała, zachował aktywność neutralizującą wobec wariantu Omikron.
Evusheld kilkanaście dni temu uzyskał aprobatę Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na stosowanie w przypadku ciężkich objawów Covid-19 u osób ze słabym układem odpornościowym lub historią poważnych skutków ubocznych szczepionek koronawirusowych. (PAP)
io/