O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Skazano autora filmu o protestach przeciwko restrykcjom covidowym i cenzurze w Chinach

Sąd w Szanghaju skazał chińskiego dokumentalistę Chena Pinlina, autora filmu o protestach przeciwko restrykcjom wprowadzonym w czasie pandemii koronawirusa i cenzurze, na trzy i pół roku więzienia pod zarzutem "wywoływania kłótni i wywoływania zwad".

Strażnik więzienny stoi za drzwiami więzienia. Fot. EPA/Jerome favre
Strażnik więzienny stoi za drzwiami więzienia. Fot. EPA/Jerome favre

Reżyser został zatrzymany w listopadzie 2023 roku po premierze filmu "Wulumuqi Zhonglu" w którym przedstawił protesty zarówno przeciwko ogranieczeniom covidowym, jak i władzom.

Prawnik Chena Daniel Fang opublikował w mediach społecznościowych komentarz do ogłoszonej 6 stycznia za zamkniętymi drzwiami decyzji sądu, w którym zaznaczył, że prokurator zalecił dwuletni wyrok, gdy Chen przyznał się do winy, ale sędzia ostatecznie nie przychylił się do tego wniosku.

Maksymalny wymiar kary dla osób z zarzutem "wszczynania kłótni i wywoływania zwad" - który zwykle stawiany jest aktywistom i dysydentom i ma na celu uciszenie krytycznych głosów - to pięć lat.

Film dokumentalny opublikowany przez Chena, zwanego także Plato, m.in. na YouTubie i platformie X (wówczas Twitter), czyli serwisach blokowanych w Chinach, opowiada o fali protestów organizowanych pod koniec listopada 2022 roku w wielu miastach ChRL. Ich bezpośrednią przyczyną była śmierć co najmniej 10 osób w pożarze budynku mieszkalnego w mieście Urumczi (chiń. Wulumuqi), stolicy prowincji Sinciang. Chińscy cenzorzy blokowali w internecie pytania, czy restrykcje covidowe uniemożliwiły ludziom ucieczkę z płonącego budynku, a strażakom – szybkie ugaszenie pożaru.

Więcej

Objawami zakażenia jest wysoka gorączka, kaszel i ból gardła. Fot. PAP/Andrzej Grygiel  (zdjęcie ilustracyjne)

Kolejna pandemia w Chinach? Lekarze odnotowali gwałtowny wzrost zakażeń wirusem hMPV

Tytuł filmu nawiązuje do szanghajskiej ulicy o tej samej nazwie, gdzie uczestnicy demonstracji unosili nad głowami puste białe kartki papieru, by jednocześnie wyrazić sprzeciw wobec ograniczania wolności słowa. Domagali się też złagodzenia restrykcji covidowych. Policja i służby porządkowe momentami brutalne tłumiły protesty, które w opinii obserwatorów były największym pospolitym ruszeniem od wydarzeń na placu Tiananmen 4 czerwca 1989 roku.

Międzynarodowa organizacja Reporterzy Bez Granic wezwała do natychmiastowego uwolnienia Chena Pinlina i 123 innych dziennikarzy, którzy obecnie więzieni są w Chinach, podkreślając, że Plato "służył jedynie interesowi publicznemu, dokumentując historyczny epizod protestu przeciwko cenzurze".

Z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP)

krp/ fit/ kp/

Zobacz także

  • Sędzia SR w Kaliszu Daniel Hudak. Fot. PAP/Ewa Bąkowska

    Mężczyzna przystawił broń gazową do głowy 17-latka. Myślał, że złapał złodzieja

  • Łańcuch sędziowski i akta sprawy karnej. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Jest wyrok dla sprawcy śmiertelnego pobicia stołecznego społecznika

  • Tomasz U. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Dziś ma zapaść wyrok w procesie dotyczącym wypadku na moście Grota-Roweckiego

  • Viktor Orban Fot. JAKUB GAVLAK/PAP/EPA

    "Orban był o włos od wywołania na Bałkanach poważnego konfliktu". Informacje węgierskich mediów

Serwisy ogólnodostępne PAP