Na konferencji omawiane są środki skutecznego zarządzania kryzysami związanymi z nielegalną migracją, sposoby skuteczniej ochrony zewnętrznych granice UE, a także zwalczania nielegalnej migracji, migracji wtórnej, przemytu i handlu ludźmi.
Dla Litwy, jak też innych krajów borykających się z kryzysem nielegalnej migracji, szczególne ważne jest uzyskanie wsparcia Wspólnoty w kwestii zmian w unijnym prawodawstwie.
Jednym z najważniejszych aktów prawnych, które proponuje się zmienić, jest kodeks graniczny Schengen. Projekt nowelizacji został opracowany przez Komisję Europejską. Prace nad zmianami w tym dokumencie mogą potrwać nawet rok. Zaaprobować go muszą Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej.
Litwa dąży też do legalizacji możliwości zawracania migrantów na granicy. Instytucje Unii Europejskiej stoją na stanowisku, że wydalanie migrantów narusza zasadę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
W ubiegłym roku na Litwę z Białorusi trafiło ponad 4,3 tys. nielegalnych migrantów. Od sierpnia migranci przy granicy są zawracani. Zawrócono w sumie ponad 8,1 tys. osób.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
jjk