O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Biden potwierdził gotowość do zdecydowanej reakcji w razie napaści Rosji na Ukrainę. Zapowiedział pomoc gospodarczą dla Kijowa

Prezydent USA Joe Biden potwierdził w trakcie rozmowy telefonicznej z swym ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim gotowość do zdecydowanej reakcji USA w razie agresji Rosji wobec Ukrainy. Podkreślił również zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w utrzymanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Fot. PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL
Fot. PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL

"Prezydent Joe Biden potwierdził gotowość Stanów Zjednoczonych - wraz z ich sojusznikami i partnerami - do zdecydowanej reakcji w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę. Podkreślił również zaangażowanie USA w utrzymanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" – czytamy w oświadczeniu wydanym po rozmowie obu prezydentów przez Biały Dom.

"Stany Zjednoczone opowiadają się za uregulowaniem napięć w ramach formatu normandzkiego" - zaznaczył Biden. Wyraził też nadzieję, że ponowne zobowiązanie się stron 26 stycznia do przestrzegania warunków zawieszenia broni z lipca 2020 r. pomoże zmniejszyć napięcie i przyspieszy realizację porozumień mińskich. W komunikacie Białego Domu podkreślono wagę koordynacji wysiłków dyplomatycznych w zakresie bezpieczeństwa europejskiego. Zasadę "nic o Ukrainie bez Ukrainy" uznano za kluczową.

Więcej

Wołodymyr Zełenski, fot. PAP/Andrzej Lange

Zełenski: dla naszego państwa najważniejsze osiągnięcie bezwarunkowej ciszy w Donbasie

W trakcie rozmowy Joe Biden podkreślił, że USA są gotowe udzielić pomocy gospodarczej Ukrainie. Amerykański prezydent przypomniał, że w ciągu ostatniego roku USA przekazały temu krajowi ponad pół miliarda dolarów w ramach pomocy rozwojowej i humanitarnej. Ameryka rozważa też dodatkowe wsparcie makroekonomiczne, by wspomóc ukraińską gospodarkę w obliczu presji wynikającej z koncentracji rosyjskich sił przy granicach Ukrainy oraz presji gospodarczej wywieranej przez Kreml. Trwają prace nad przygotowaniem dodatkowych instrumentów ekonomicznych.

Pozytywnie rozmowę z amerykańskim przywódcą ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Odbyłem długą rozmowę telefoniczną z Prezydentem Stanów Zjednoczonych. Omówiliśmy najnowsze wysiłki dyplomatyczne na rzecz deeskalacji i uzgodniliśmy wspólne działania na przyszłość. (…) Podziękowałem prezydentowi @JoeBidenowi za udzielaną obecnie pomoc wojskową. Możliwości wsparcia finansowego dla Ukrainy również były dyskutowane" – napisał na Twitterze Zełenski.

Biały Dom zapewnił, że "mimo wyjazdu członków rodzin amerykańskich pracowników dyplomatycznych z Ukrainy, ambasada USA w Kijowie pozostaje otwarta i prowadzi działalność w pełnym zakresie".

Autor: Andrzej Dobrowolski (PAP)

mmi/

Zobacz także

  • Donald Trump i Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w lutym w Białym Domu Fot. JIM LO SCALZO/POOL/PAP/EPA

    Jest nowy projekt umowy surowcowej USA-Ukraina

  • Władimir Putin, Donald Trump. Fot. PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN

    Trump "wkurzył się" na Putina. Kreml: dalej pracujemy nad relacjami z USA

  • Bojkot amerykańskich firm oznaczałby także rezygnację z wielu aplikacji, wyszukiwarek czykomunikatorów Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

    Większość Niemców chce bojkotować produkty z USA

  • Troels Lund Poulsen Fot. PAP/EPA/CLAUS BECH

    Dania jasno o przyszłości królestwa. Retoryka USA jest "ukrytym zagrożeniem"

Serwisy ogólnodostępne PAP