Będzie dopłata na zakup nowych dekoderów telewizyjnych? Zdecydują posłowie

2022-02-08 13:02 aktualizacja: 2022-02-08, 14:13
Fot. PAP/Archiwum Turczyk
Fot. PAP/Archiwum Turczyk
Sejm będzie dalej pracować nad rządowym projektem ustawy, który ma na celu wsparcie gospodarstw domowych w nabyciu nowego dekodera do odbioru telewizji naziemnej.

„Ze względu na zmianę standardu nadawania jesteśmy zmuszeni dokonać przesunięcia w paśmie nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, a w związku z tym musimy przygotować instrumenty wsparcia, które pozwolą na zmitygowanie kosztów ponoszonych przez gospodarstwa domowe” – mówił w Sejmie sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Jak wyjaśnił, zmiana standardu nadawania wymusza na gospodarstwach domowych konieczność nabycia sprzętu, który będzie umożliwiał odbiór telewizji naziemnej. Powiedział, że problem wymiany sprzętu będzie dotyczył 2,27 mln gospodarstw domowych, które obecnie używają dekoderów, jakie w przyszłości nie pozwolą na odbiór sygnału naziemnego.

Dodał, że operacja przejścia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzana w czterech etapach. Pierwszy etap - od 28 marca 2022 r. dotyczyć będzie województwa dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Trzeci etap - od 23 maja 2022 r. – łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego. Czwarty etap - od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

"W związku z tym proponujemy mechanizm osłonowy dla tych gospodarstw domowych, które zadeklarują, że nie są w stanie poradzić z wymianą dekoderów we własnym zakresie. Kwota rekompensaty została przyjęta na 100 zł, dekoder kupiony za tę cenę umożliwią odbiór telewizji w nowym standardzie. Dystrybucja bonów będzie prowadzona za pośrednictwem kanału online i placówek poczty polskiej” – mówił Janusz Cieszyński.

Zgodnie z projektem wniosek o dopłatę będzie można składać elektronicznie – z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej.

Większość klubów i kół poselskich poparło przekazanie projektu do dalszych prac w komisji. Jedynie Koło Poselskie Konfederacji zgłosiło wniosek o odrzucenie projektu w I czytaniu. (PAP)

autor: Marek Siudaj

kw/