Sejm. Komisja za poprawką skreślającą przepis o bezkarności urzędniczej

2022-03-08 23:54 aktualizacja: 2022-03-09, 00:01
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych opowiedziała się we wtorek za poprawką Koalicji Obywatelskiej, która skreśla zapisany w projekcie specustawy przepis dotyczący odpowiedzialności karnej urzędnika publicznego.

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych we wtorek od ponad 8 godzin rozpatruje rządowy projekt specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa pracuje.

Katarzyna Piekarska w imieniu klubu KO zgłosiła poprawkę, która zakłada wykreślenie art. 71 ze specustawy. Chodzi o przepis, który gwarantuje funkcjonariuszom publicznym bezkarność za złamanie dyscypliny finansów publicznych i złe gospodarowanie pieniędzmi w kilku przypadkach, m.in. za czyny popełnione w czasie obowiązywania stanu wyjątkowego, trwania wojny napastniczej na terytorium sąsiedniego państwa, a także w czasie pandemii, a sprawca działał w celu m.in. ochrony życia lub zdrowia wielu osób lub mienia wielkiej wartości.

Zdaniem posłanki KO, rząd tym samym stara się wyłączyć odpowiedzialność karną urzędników.

"O ile urzędnik może mieć wyłączoną odpowiedzialność karną, to zarówno w czasie trwania klęski żywiołowej, czy zagrożenia epidemicznego zwykły obywatel, który nie przestrzega prawa, jest normalnie karany. On nie ma w tej nadzwyczajnej sytuacji wyłączonej odpowiedzialności" - wskazała Piekarska.

Sprzeciw wobec tej poprawki wyraził wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. "Uważamy, że osoby, które w tych trudnych czasach podejmują decyzje o wydatkowaniu środków publicznych niezgodne z zapisanymi paragrafami budżetowymi trzeba zapewnić bezpieczeństwo. Ale z jednym się z państwem zgodzę: nie ma zgody na żadne malwersacje. Nie ma zgody na żadne przestępstwa korupcyjne" - podkreślił Wąsik.

Uwagi do tego artykułu zgłaszało także sejmowe biuro legislacyjne.

Za poprawką Koalicji Obywatelskiej opowiedziało się 20 posłów, 18 było przeciw.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

mar/