Władze uczelni starają się też o budowę nowej siedziby.
Akademia Muzyczna jest kontynuatorką Konserwatorium Muzycznego, założonego w roku 1888 przez Władysława Żeleńskiego – kompozytora i pedagoga.
„Kontynuujemy tradycje starej uczelni. Jesteśmy zapleczem twórczego środowiska muzycznego Krakowa. Nasi absolwenci zasilają orkiestry, chóry i szkoły muzyczne w całym regionie. A choć naszą główną działalnością statusową jest nauczanie, sami organizujemy na co dzień tak dużo koncertów, jak filharmonia” – powiedział rektor akademii prof. Stanisław Krawczyński.
Punktem kulminacyjnym obchodów jubileuszu będzie koncert galowy, który odbędzie się 25 lutego w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej. Na jego program złożą się utwory kompozytorów związanych z miastem - „Magnificat” Mikołaja Zieleńskiego, poemat „W Tatrach” Władysława Żeleńskiego i „Polimorfie” Krzysztofa Pendereckiego.
Na jubileusz szkoła przygotowuje też okolicznościowy album z utworami kompozytorów związanych z Krakowem. Będą to nie tylko znani kompozytorzy, jak Krzysztof Penderecki, Adam Walaciński, Marek Stachowski, Krystyna Moszumańska-Nazar, Bogusław Schaeffer, Wojciech Widłak, ale i mniej znani – Jerzy Gablenz, Bolesław Wallek-Walewski, Artur Malawski oraz debiutujący kompozytorzy. Ich utwory nagrane zostaną przez studentów i pedagogów. (PAP)
autor: Grzegorz Kościński
edytor: Agata Zbieg
gko/ agz/