Premier Holandii: jesteśmy gotowi jak najsilniej uderzyć w rosyjski reżim

2022-03-21 17:13 aktualizacja: 2022-03-22, 08:55
Mark Rutte, Mateusz Morawiecki. Fot. Twitter/KPRM
Mark Rutte, Mateusz Morawiecki. Fot. Twitter/KPRM
Żyjemy w czasie kompletnego przetasowania geopolitycznego. Wobec brutalnej siły musimy działać razem, w mądry sposób. Ważne jest zjednoczenie wokół spraw fundamentalnych – wskazał premier Mateusz Morawiecki komentując wizytę w Polsce szefa holenderskiego rządu. Premier podziękował też Królestwu Niderlandów i premierowi Rutte osobiście za deklarację wsparcia w trudnym procesie, z którym się mierzymy. "Polska i Holandia razem ramię w ramię starają się robić wszystko, by Ukraina była wolna od tyranii i agresji" – podkreślił. 

W poniedziałek z wizytą w Polsce przebywał premier Królestwa Niderlandów Mark Rutte.

"Bardzo się cieszę z wizyty premiera Niderlandów Marka Rutte w Polsce. W tej szczególnej chwili ważne jest, abyśmy pokazywali pełne zjednoczenie wokół spraw fundamentalnych. Żyjemy w czasie kompletnego przetasowania geopolitycznego. Kto by przypuszczał, że w 3. dekadzie XXI w. będziemy widzieli mordowanie kobiet, dzieci, niszczenie całych miast i barbarzyńskie zachowanie wojsk rosyjskich. Wobec brutalnej siły musimy działać razem, w mądry sposób" – wskazał w mediach społecznościowych Morawiecki.

Rozmowy – jak relacjonował – dotyczyły m.in. możliwych mechanizmów, które mają pomóc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Przypomniał, że ponad 2 mln takich osób znajduje się już w Polsce.

"Aby zaoferować im namiastkę normalności, uruchamiamy dla nich także instytucje publiczne, jak system ochrony zdrowia czy szkolnictwo. Mówiliśmy też o koniecznym wsparciu finansowym ze stronty KE" – przekazał premier.

Kolejny ważny temat – jak dodał - to zunifikowane podejście do sankcji.

"Putin musi wiedzieć, że będą rozszerzane za każdą kolejną zbrodnię wojenną. Rozmawialiśmy o blokadach portów europejskich dla rosyjskich statków, sankcjach na gaz i ropę. Polska tutaj stara się oddziaływać konsekwentnie" – zaznaczył szef polskiego rządu. Wskazał, że Polska zajmuje się też dokumentowaniem zbrodni wojennych.

Morawiecki stwierdził, że "Ukraina broni się w niesamowity sposób i widać, że będzie trwała do pomyślnego końca – czyli obronienia niezależności terytorialnej". "Ale żeby tak było, potrzebuje broni defensywnej" - dodał.

"W Kijowie rozmawiałem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o tym, w jaki sposób powinniśmy dopomóc w pozyskaniu tej broni, żeby dostarczyć ją na Ukrainę, a teraz mówię o tym na kolejnych spotkaniach dyplomatycznych" – napisał Morawiecki.

Morawiecki i Rutte o sankcjach wobec Rosji, pomocy Ukrainie i uchodźcach

"Wobec takiej brutalnej, nagiej siły musimy być zjednoczeni, musimy przeciwdziałać temu w jak najmądrzejszy sposób - dlatego przedyskutowaliśmy z premierem Holandii wszystkie możliwe mechanizmy, które mają ulżyć straszliwie pokrzywdzonym przez los uchodźcom wojennym z Ukrainy" - powiedział premier Morawiecki na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Rutte.

Morawiecki wyraził również wdzięczność wobec premiera Ruttego i Królestwa Niderlandów za "pełną deklarację wsparcia w tym trudnym procesie". "Dość przypomnieć, że w 2015, 2016 roku, kiedy mieliśmy do czynienia z poprzednią bardzo dużą falą uchodźców - wtedy ich część została zatrzymana na terenie Turcji i Komisja Europejska zdecydowała się na dwie bardzo duże płatności - dwie transze po 3 mld euro - by ci ludzie mogli tam przetrwać" - mówił.

"Dziś mamy do czynienia z innego typu uchodźcami wojennymi, można powiedzieć, że sytuacja jest w pewnym sensie trudniejsza, ponieważ to uchodźcy, którzy reprezentują część swoich rodzin - mężczyźni zostali walczyć, a kobiety z dziećmi i osoby starsze są w Polsce. System ochrony zdrowia, szkolnictwo, wszystkie nasze instytucje publiczne zostały uruchomione, by można było zaoferować pewną namiastkę normalności" - stwierdził również premier.

Premier: Polska jest za tym, by Ukraina szybko uzyskała status kraju kandydującego do UE

"Polska opowiada się za tym, żeby dać nadzieję Ukrainie. Polska jest za tym, żeby Ukraina szybko uzyskała status kraju kandydującego do UE. Namawiamy naszych partnerów zachodnich w Europie, żeby na ten pierwszy krok odważnie się zdecydować, bo Ukraina tego potrzebuje - tej nadziei" - powiedział Morawiecki.

Premier przyznał, że nie wszystkie kraje unijne podzielają zdanie Polski i zapowiedział, że będzie namawiał do poparcia takiego rozwiązania przywódców unijnych na najbliższym szczycie europejskim. 

Premier Morawiecki: z każdą kolejną zbrodnią wojenną będą kolejne sankcje na Rosję

"Putin musi wiedzieć, że wraz z każdą kolejną zbrodnią wojenną - i o tych zbrodniach wojennych też rozmawialiśmy - będą kolejne sankcje. To obiecujemy Kremlowi, że na pewno będziemy wzmacniać nasze stanowisko. Rozmawialiśmy dzisiaj o blokadzie wszystkich europejskich na statki europejskie i o różnego rodzaju sankcjach, także na ropę, na gaz. Polska jest tutaj jednym z krajów, które stara się organizować ten proces sankcji w jak najbardziej radykalny sposób, ale zarazem zjednoczony" - mówił.

Premier dodał, iż rozmawiał też z holenderskim premierem o "identyfikowaniu wszystkich zbrodni wojennych" i ich dokumentowaniu. Dodał, że osoby, które przyjeżdżają do Polski z Ukrainy, przedstawiają dowody "straszliwych, naprawdę straszliwych, okrutnych zbrodni". "Pokażemy je również. Ukraińcy pokazują je na zachodzie Europy, my także pokażemy je w UE już wkrótce, mamy cały program zbudowany do tego. Ale zbieramy również dokumentację po to, żeby ta zbrodnia nie pozostała bez kary, by w przyszłości zbrodniarze wojenni wiedzieli, że tutaj nic nie zostanie zapomniane" - dodał. 

Premier Holandii: Putin popełnił ogromny błąd

"Jesteśmy gotowi przekuć słowa w czyny i uderzyć jak najsilniej w rosyjski reżim, czy to poprzez sankcje, czy poprzez dostawy broni" - podkreślił premier Holandii Mark Rutte.

Szef holenderskiego rządu stwierdził, że prezydent Rosji Władimir Putin "ponownie wprowadził na europejski kontynent wojnę, popełniając ogromny błąd".

Jak powiedział Rutte, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński i cały naród ukraiński prowadzą teraz heroiczną walkę przeciwko zbrodniczym działaniom Rosji, która atakuje też cywili.

Premier Holandii powiedział, że "Putin spotkał się również ze zdecydowaniem Unii Europejskiej oraz NATO". "Trudno akceptować taką agresję przeciwko suwerennemu i demokratycznemu narodowi, dlatego jesteśmy gotowi przekuć słowa w czyny i uderzyć jak najsilniej w rosyjski reżim, czy to przez sankcje, czy to przez dostawę broni" - oświadczył.

"Będziemy wspólnie pracować, aby sprawdzić co możemy zrobić jeszcze w sprawie zamykania portów, w sprawie ewentualnych sankcji dotyczących ropy i gazu" - powiedział Rutte.

Rutte: dostarczymy broń służącą ochronie przestrzeni powietrznej Polski i NATO

Rutte, stwierdził, że Polska jak sąsiad Ukrainy "ma do odegrania specjalną i szczególną rolę". "Polska jest pierwszym miejscem schronienia dla wszystkich tych, którzy uciekają przed wojną" - zauważył.

"Dlatego jestem pod wrażeniem wysiłków polskiego rządu, jestem pod wrażeniem tego, jak polski rząd, ale również zwykli Polacy po prostu wyszli naprzeciw potrzebom uchodźców" - zaznaczył premier Holandii.

Zapowiedział, że odwiedzi w poniedziałek jeden z ośrodków recepcyjnych, aby "na własne oczy przekonać się, jak wygląda praca prowadzona w Polsce". "Chciałbym pogratulować premierowi Morawieckiemu. To jest naprawdę wiodąca rola, którą w tej chwili Polska wiedzie w celu wsparcia Ukrainy i jej narodu" - podkreślił.

Jak zaznaczył, Polska przechodzi przez trudne chwile, "ale nie jest sama". "Będziemy jako partnerzy w Unii i w Sojuszu Północnoatlantyckim stać ramię w ramię przy Polsce" - zapewnił Rutte.

"Dlatego dzisiaj rozmawialiśmy o całym szeregu projektów na szczeblu europejskim, np. o projektach służących wzrostowi innowacyjności, na temat działań stabilizacyjnych, całej masie projektów, które mogą nas łączyć. Jesteśmy przyjaciółmi, dlatego nie baliśmy się też trudniejszych tematów, np. praworządności" - powiedział premier Holandii.

W przypadku Ukrainy, jak zapowiedział, Holandia odegra przypadającą ją rolę. "Zapewnimy przyjęcie ukraińskich uchodźców, a także dostarczymy broń służącą ochronie przestrzeni powietrznej Polski i innych sojuszników" - powiedział.

"Do końca marca będziemy rozmawiać na temat rozszerzenia misji Air Policing, a jutro będę rozmawiał jeszcze w tej sprawie z prezydentem Erdoganem w Turcji" - podkreślił Rutte.

Rutte: zaoferowałem premierowi Morawieckiemu wsparcie ws. uchodźców z Ukrainy

Premier Holandii zapewnił, że w obecnej sytuacji kraje muszą sobie nawzajem pomagać, także pod kątem finansowym. Przyznał, że napływ uchodźców stanowi duże obciążenie dla polskiego budżetu. "Nie chodzi tylko o zapewnienie schronienia uchodźcom, ale również o zintegrowanie ich w systemie oświaty, w opiece zdrowotnej, co oczywiście niesie ze sobą określone koszty" - mówił Rutte.

Przypomniał, że KE złożyła obietnicę przekazania środków na ten cel. "Być może potrzeba zrobić więcej. Zaoferowałem premierowi Morawieckiemu nasze wsparcie, ono jest odrębne od Funduszu Odbudowy. Ale w wieloletnich ramach finansowych myślę, że znajdą się fundusze, które pozwolą pomóc finansowo krajom takim jak Polska" - powiedział.

Poinformował, że w tej chwili Holandia przyjęła 500 uchodźców. "Mamy 50 tysięcy miejsc. To jest absolutnie nic w porównaniu z tym, jaką liczbę w tej chwili przyjmuje Polska, ale my się też na to przygotowujemy" - zapewnił.

Rutte: propozycja misji pokojowej budzi pytania, ale przyjrzymy się każdemu rozwiązaniu

"Co do misji pokojowej, mamy sporo pytań, będziemy o tym rozmawiać, ale zapewniam, że będziemy się przyglądać każdemu rozwiązaniu, aby sprawdzić, jak - działając wspólnie - możemy ustabilizować sytuację na Ukrainie" – powiedział Rutte.

Za "absolutnie kluczowe" - szczególnie wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę – uznał wzmacnianie wschodniej flanki NATO.

Przypomniał, że Niderlandy wzmocnią wielonarodową batalionową grupę bojową sił wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP) NATO stacjonującą na Litwie, wesprą też Francję w rozbudowie batalionu dopasowanej wysuniętej obecności (tFP) w Rumunii, a holenderski zestaw obrony powietrznej Patriot zostanie przerzucony na Słowację. Dodał, że trwają rozmowy o wzmocnieniu misji NATO Air Policing. W styczniu Niderlandy zaoferowały wysłanie wiosną do Bułgarii swoich dwóch F-35, by wzmocnić sojuszniczą misję nadzoru nad przestrzenią powietrzną w regionie Morza Czarnego. (PAP)

Autorzy: Krzysztof Kowalczyk, Grzegorz Bruszewski, Mikołaj Małecki, Agnieszka Ziemska. Wiktoria Nicałek

dsk/