O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W maju prawdopodobny koniec procesu oskarżonych ws. uprowadzenia i pomocnictwa w zabójstwie Ziętary

Przed poznańskim sądem dobiega końca proces byłych ochroniarzy firmy Elektromis oskarżonych o uprowadzenie, pozbawienie wolności i pomocnictwo w zabójstwie poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary. W połowie maja zaplanowano przesłuchanie ostatniego świadka.

Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Proces Mirosława R., ps. Ryba, i Dariusza L., ps. Lala, oskarżonych o uprowadzenie, pozbawienie wolności i pomocnictwo w zabójstwie dziennikarza Jarosława Ziętary toczy się przed Sądem Okręgowym w Poznaniu od stycznia 2019 roku. Według ustaleń prokuratury, we wrześniu 1992 roku, oskarżeni, podając się za funkcjonariuszy policji, podstępnie doprowadzili do wejścia Ziętary do samochodu przypominającego radiowóz policyjny. Następnie przekazali go osobom, które dokonały jego zabójstwa, zniszczenia zwłok i ukrycia szczątków. Oskarżeni nie przyznają się do winy.

Ponad 60-letni obecnie Mirosław R. i ponad 50-letni Dariusz L., byli w pierwszej połowie lat 90. pracownikami poznańskiego holdingu Elektromis, którego działalnością interesował się Ziętara. W toku postępowania śledczy ustalili, że oskarżeni działali wspólnie z inną, nieżyjącą już osobą.

Podczas poniedziałkowej rozprawy sąd poinformował, że na kolejnej – którą wyznaczono w połowie maja – zeznania ma złożyć ostatni ze świadków. Sąd zapowiedział również, że wówczas wyjaśnienia uzupełniające będą mogli złożyć oskarżeni. O takim zamiarze informował już wcześniej Mirosław R. ps. Ryba – drugi z oskarżonych Dariusz L., ps. Lala nie uczestniczy w rozprawach.

Po przesłuchaniu ostatniego świadka, a także po złożeniu wyjaśnień uzupełniających sąd planuje zakończyć przewód sądowy. Jeżeli wszystkie czynności uda się przeprowadzić "zgodnie z planem", wówczas strony wygłoszą także mowy końcowe.

Oskarżonym grozi nawet dożywocie.(PAP)

autor: Anna Jowsa

kw/

Zobacz także

  • Prokurator generalny Adam Bodnar. Fot. PAP/	Rafał Guz

    W odpowiedzi na apel Rady Polskich Mediów ws. zabójstwa Jarosława Ziętary Adam Bodnar zaprasza na spotkanie 

  • W niedzielę dziennikarze i mieszkańcy Poznania uczcili pamięć Ziętary przed domem, w którym mieszkał w 1992 r. Fot. PAP/	Jakub Kaczmarczyk

    Rocznica zaginięcia Jarosława Ziętary. Upamiętniono dziennikarza, wezwano do wyjaśnienia sprawy

  • Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Świadek incognito wskazał zabójcę Ziętary, zakwestionował samo przesłuchanie

  • Grób Jarosława Ziętary, fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Sprawa zabójstwa poznańskiego dziennikarza. Świadek: Elektromis miał powiązania z rządem, a Ziętara ponoć trafił na ten ślad

Serwisy ogólnodostępne PAP