"Czas jest nadzwyczajny, więc galę zaczniemy wyjątkowo" - zapowiedzieli prowadzący galę i ogłosili, że laureatem honorowego Wiktora został prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Nagrodę wręczyła Jamala, odebrał ją minister spraw zagranicznych Ukrainy.
TVP przypomniało jedno z przemówień Zełenskiego, w których prezydent Ukrainy mówił, że walka, która prowadzxi obecnie jego naród, toczy się o to, by żyć razem w wolnym kraju. "Ta wojna jest prowadzona również dla państwa wolności. Chcemy, żeby Polska nigdy nie doświadczyła tego, co Ukraina właśnie przechodzi" - mówił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, podkreślając, że prezydent Zełenski zadedykowałby nagrodę walczącym o wolność.
Andrzej Poczobut dziennikarzem roku
"W roku 2021 patrzyliśmy na to, co dzieje się na Białorusi, ludzie trafiali do więzień tylko za to, że odważyli się zaśpiewać piosenkę przed swoim domem (...) potrzebujemy jedności" - mówiła dziennikarka Arleta Bojke, która ogłosiła, że nagrodę otrzymuje przetrzymywany w białoruskim więzieniu Andrzej Poczobut.
Nominowani w tej kategorii byli także: Przemysław Babiarz, Elżbieta Jaworowicz, Piotr Kraśko oraz Bogdan Rymanowski.
Poczobut w marca 2021 roku został zatrzymany w związku ze sprawą karną o "podżeganie do nienawiści". Do tej pory przebywa w białoruskim więzieniu.
Statuetka Wiktora
Wiktor dla sportowca roku trafił natomiast do Roberta Lewandowskiego. Statuetkę odebrała matka polskiego piłkarza. Nawiązując do decyzji o nie rozgrywaniu meczu z Rosją prowadząca powiedziała: "Reprezentacja Polski opowiedziała się po stronie wartości i wygrała". W tej kategorii nominowani byli również Róża Kozakowska, Dawid Kubacki i Iga Świątek i Anita Włodarczyk.
Pomysłodawcą konkursu jest dziennikarz i producent telewizyjny Józef Węgrzyn. Po raz pierwszy Wiktory wręczono 23 grudnia 1985 roku. Na swoich ulubieńców z małego ekranu głosowali widzowie Kuriera Warszawskiego i czytelnicy „Życia Warszawy”. W 1992 roku powołano do życia, na wzór Hollywood, Akademię Telewizyjną składającą się z dotychczasowych laureatów poprzednich edycji. W 2005, na dwudziestolecie Wiktorów, nazwę Akademii Telewizyjnej zamieniono na Akademię Wiktorów.
Statuetka Wiktora przyznawana jest w dziesięciu kategoriach, przy czym laureatów dziewięciu z nich typuje gremium złożone z dotychczasowych zdobywców tego wyróżnienia, dziesiątego zaś przyznaje publiczność, głosując na wybraną osobę za pomocą SMS-ów. W tym roku Wiktory zostały przyznane po 7-letniej przerwie. (PAP)
Wiktory to nagrody Akademii Telewizyjnej przyznawane w latach 1985-2015 i z powrotem od 2022 roku, którymi honoruje się wybitne osobowości małego ekranu, ludzi, którzy dzięki swej osobowości, wiedzy czy umiejętnościom zapisali się w pamięci telewidzów. (PAP)
mmi/