Zaginione rękopisy Karola Darwina wróciły do biblioteki Uniwersytetu Cambridge

2022-04-05 15:50 aktualizacja: 2022-04-05, 16:02
Fot. Screen print/Twitter Cambridge University/ Karol Darwin. Fot. PAP
Fot. Screen print/Twitter Cambridge University/ Karol Darwin. Fot. PAP
Dwa najbardziej znane notatniki Karola Darwina, w tym ten ze szkicem „Drzewa życia”, które zaginęły przed ponad 20 laty, zostały zwrócone do biblioteki Uniwersytetu Cambridge. Podrzuciła je anonimowa osoba, która zostawiła je na miejscu w torebce na prezenty z dołączoną kartką "Wesołej Wielkanocy dla bibliotekarzy".

Warte miliony funtów rękopisy Darwina po raz ostatni przed ich zaginięciem widziano w listopadzie 2000 roku, gdy udostępniono je w celu zrobienia zdjęć. Przeniesiono je wówczas do tymczasowego studia fotograficznego w piwnicy biblioteki. W styczniu 2001 r. podczas rutynowej kontroli zauważono, że notatników nie ma tam, gdzie być powinny. Początkowo sądzono, że dokumenty zostały odłożone w niewłaściwe miejsce. Później notatniki dodano do prowadzonego przez Interpol katalogu skradzionych dzieł sztuki. Zwrócono się też do opinii publicznej z prośbą o pomoc w ich odnalezieniu.

„Wesołej Wielkanocy dla bibliotekarzy”. Notatniki Darwina w różowej torebce na prezenty

Jak donosi agencja Associated Press, powołując się na oświadczenie Uniwersytetu Cambridge, 9 marca 2022 r. rękopisy znaleziono w gmachu biblioteki w miejscu, które nie jest objęte monitoringiem. Dwa zeszyty zawinięte w folię spożywczą były włożone do różowej torebki na prezenty. Wyglądały na nieuszkodzone. Dołączona do nich była notatka: „Wesołej Wielkanocy dla bibliotekarzy”.

Dyrektorka biblioteki, Jessica Gardner, podkreśliła, że ulga, jaką poczuła z powodu odnalezienia rękopisów, jest wręcz niemożliwa do opisania.

„Zeszyty mogą teraz zająć należne im miejsce wraz z resztą archiwum Darwina w Cambridge, w sercu narodowego dziedzictwa kulturowego i naukowego, obok archiwów sir Isaaca Newtona i profesora Stephena Hawkinga” – stwierdziła.

Rękopisy będzie można oglądać w bibliotece od lipca jako część wystawy poświęconej Darwinowi.

Darwin poczynił zapiski we wspomnianych notatnikach tuż po zakończeniu podróży na Galapagos w 1837 r. Wówczas narysował pierwsze „Drzewo życia”, które pokazywało ewolucyjne zależności pomiędzy różnymi gatunkami. Bardziej rozbudowana wersja grafu ukazała się w 1859 roku w dziele „O powstawaniu gatunków”. (PAP Life)

mj/