Szef polskiej dyplomacji spotkał się w poniedziałek z nowo mianowanym holenderskim ministrem spraw zagranicznych Halbem Zijlstrą, który objął funkcję w powołanym w zeszłym tygodniu, po ponad półrocznych negocjacjach koalicyjnych, centroprawicowym rządzie Marka Ruttego.
Jak poinformowało MSZ w komunikacie przekazanym we wtorek PAP, Waszczykowski podkreślił, iż to "przywilej być pierwszym zagranicznym gościem nowego ministra spraw zagranicznych" i jego wizyta świadczy "o bardzo dobrych relacjach Polski i Holandii".
Spotkanie w Hadze odbyło się przy okazji Konferencji Utrechckiej. Tematami rozmowy - jak podał resort spraw zagranicznych - poza kwestiami z zakresu współpracy dwustronnej, były stosunki z Rosją, współpraca z USA, przyszłość UE, w tym wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony oraz Partnerstwo Wschodnie, którego szczyt odbędzie się 24 listopada.
"Chcemy kontynuować naszą dobrą współpracę nie tylko na forum UE, ale także na forum ONZ. Czas, kiedy 5 europejskich krajów będzie zasiadało równocześnie w Radzie Bezpieczeństwa, to szczególna okazja, żeby pokazać naszą jedność" – powiedział Waszczykowski, cytowany w komunikacie MSZ.
Polska obejmie niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. Dwuletnia kadencja rozpocznie się 1 stycznia 2018 r. Razem z Polską do Rady Bezpieczeństwa ONZ na kadencję 2018-2019 wybrane zostały: Kuwejt, Gwinea Równikowa, Peru i Wybrzeże Kości Słoniowej. W wyborach uzupełniających do grupy Europy Zachodniej wybrana została Holandia, która zastąpi Włochy i będzie sprawować mandat niestałego członka RB ONZ w 2018 r.
W drugim dniu wizyty w Holandii minister Waszczykowski wraz ze swoim holenderskim odpowiednikiem zainauguruje XXVII sesję Konferencji Utrechckiej. W pracach pięciu grup roboczych wezmą udział przedstawiciele polskich i holenderskich resortów: spraw zagranicznych, gospodarki, finansów, pracy i obrony.
Szef polskiej dyplomacji złoży ponadto wizytę w Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, gdzie spotka się z Sekretarzem Generalnym Ahmetem Üzümcü. Wygłosi również wykład na temat polskiej wizji przyszłości UE w Instytucie Clingendael w Hadze. (PAP)
mok/ mkr/