O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Świat się zbroi. Państwa wydają gigantyczne kwoty na wojsko

Globalne nakłady na cele wojskowe w 2021 roku po raz pierwszy przekroczyły sumę dwóch bilionów dolarów - wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez sztokholmski instytut badań nad pokojem SIPRI.

Transport amerykańskich czołgów. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Transport amerykańskich czołgów. Fot. PAP/Marcin Bielecki

Najwięcej na ten cel wydały Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Wielka Brytania i Rosja, na które przypadło łącznie 62 procent wydatków.

801 miliardów na cele wojskowe

Wydatki USA na cele wojskowe wyniosły 801 miliardów dolarów w 2021 roku, co oznacza spadek o 1,4 procent w porównaniu z rokiem 2020. W latach 2012-2021 amerykańskie inwestycje na badania i rozwój w dziedzinie wojskowości wzrosły o 24 procent, podczas gdy w tym samym okresie środki na zakup broni spadły o 6,4 procent.

Więcej

Do Polski trafi 250 czołgów Abrams. Fot. Twitter/MON

Szef MON podpisał umowę na zakup 250 czołgów Abrams. "Kupujemy sprzęt, który jest najlepszy"  

"Wzrost wydatków na badania i rozwój w dekadzie 2012-21 sugeruje, że Stany Zjednoczone bardziej koncentrują się na technologiach nowej generacji" - powiedziała Alexandra Marksteiner, analityk Programu Wydatków Wojskowych i Produkcji Broni SIPRI.

Rząd USA wielokrotnie podkreślał potrzebę zachowania przewagi technologicznej armii amerykańskiej nad strategicznymi konkurentami.

Rosja zwiększyła swój budżet wojskowy

Rosja zwiększyła swój budżet wojskowy w roku poprzedzającym wojnę na Ukrainie o 2,9 procent do 65,9 miliardów dolarów. Był to trzeci z rzędu rok wzrostu, a wydatki wojskowe osiągnęły poziom 4,1 procent PKB. Wysokie dochody z ropy i gazu pomogły Rosji zwiększyć inwestycje na cele wojskowe przed inwazją na Ukrainę.

Więcej

Zdjęcie ilustracyjne. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

"The Sunday Times": Ukraina przez siedem lat bezskutecznie zwracała się o broń

Pozycja budżetowa "obrona narodowa", która stanowi około trzech czwartych całkowitych wydatków wojskowych Rosji i obejmuje finansowanie kosztów operacyjnych oraz zakupów broni, została w ciągu roku skorygowana w górę. Ostateczna kwota wyniosła 48,4 miliardów dolarów, czyli o 14 procent więcej niż zakładano w budżecie na koniec 2020 roku.

293 miliardów dolarów na broń

Chiny, które zajmują drugie miejsce na świecie pod względem wielkości wydatków, przeznaczyły na swoje wojsko w 2021 roku szacunkowo 293 miliardy dolarów, co oznacza wzrost o 4,7 procent w porównaniu z rokiem 2020. Inwestycje wojskowe Chin rosną od 27 lat z rzędu.

Niemcy, które zajmują trzecie miejsce w Europie Środkowej i Zachodniej pod względem kwot wydawanych na obronność, przeznaczyły na swoje wojsko w 2021 roku 56 mld dolarów, czyli 1,3 procent PKB.(PAP)

gn/

Zobacz także

  • Broń Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Zbroimy się na potęgę

  • Bojowy wóz piechoty WP BWP-1. Fot. PAP/	Marcin Bielecki
    Specjalnie dla PAP

    Co Polacy sądzą o działaniach rządu na rzecz unowocześnienia wojska? Jest nowy sondaż

  • Czołg przed siedzibą Rheinmetall Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

    Niemieckie media: branża zbrojeniowa kwitnie

  • Minister finansów Andrzej Domański. Fot. PAP/	Wiktor Dąbkowski

    Andrzej Domański: szybkie wzmocnienie europejskiego przemysłu obronnego jest konieczne

Serwisy ogólnodostępne PAP