Drugi dzień Świąt Wielkanocnych prawosławnych. W Podlaskiem nie pracuje część urzędów i placówek oświatowych

2022-04-25 12:26 aktualizacja: 2022-04-25, 12:34
Śniadanie wielkanocne dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK w Nadarzynie. Fot. PAP/Mateusz Marek
Śniadanie wielkanocne dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK w Nadarzynie. Fot. PAP/Mateusz Marek
Poniedziałek to drugi dzień Świąt Wielkanocnych prawosławnych i wiernych innych obrządków wschodnich. W tym roku przypadają one tydzień po Wielkiejnocy u katolików. Wierni po porannych liturgiach spotykają się w gronie rodzinnym. W Podlaskiem nie pracuje część urzędów i placówek oświatowych.

Wielkanoc w Cerkwi tylko raz na jakiś czas wypada w tym samym terminie co katolicka. Ma to związek z nieco innym sposobem wyliczania daty tego święta w obu obrządkach. Dlatego często Wielkanoc obrządków wschodnich przypada po świętach katolików, a różnica może być nawet pięciotygodniowa – jak np. w 2016 r.

Paschalny poniedziałek w cerkwiach

W paschalny poniedziałek w cerkwiach odprawiane są liturgie św. Jana Złotoustego. Wierni spotykają się w rodzinnym gronie. W woj. podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych, zachowywany jest zwyczaj tzw. wołoczebnego, czyli obdarowywania dzieci przez rodziców chrzestnych. Dawną tradycją są też konopielki – wielkanocne kolędowanie, które gdzieniegdzie w Podlaskiem można jeszcze usłyszeć zarówno w czasie świąt katolików, jak i prawosławnych.

Do zwyczajów Kościoła wschodniego należy również dzwonienie w okresie paschalnym na dzwonach cerkiewnych. Zgodnie z dawnym obyczajem, każdy może wtedy dzwonić "na chwałę Pana". Z tej tradycji zrodził się nawet konkurs, który był przez kilka lat organizowany w Supraślu k. Białegostoku, a jego uczestnicy dzwonili na dzwonach XVIII-wiecznej dzwonnicy, usytuowanej w bramie supraskiego monasteru.

W związku z drugim dniem Świąt Wielkanocnych obrządków wschodnich w południowo-wschodniej części woj. podlaskiego nie pracuje tego dnia część urzędów samorządowych. To m.in. starostwo powiatowe i urząd miasta w Bielsku Podlaskim, urząd miasta w Hajnówce, urzędy gminy w Orli, Białowieży czy w Narewce.

Dzień wolny od zajęć

Tam, gdzie są w Podlaskiem duże skupiska prawosławnych, w poniedziałek nie tylko nie pracują urzędy samorządowe, ale też nie ma zajęć w szkołach. Tak jest również w wielu szkołach w Białymstoku – stolicy regionu. W harmonogramie swojej pracy placówki te skorzystały z możliwości wykorzystania 25 kwietnia jako dnia wolnego od zajęć.

Jak wynika z danych uzyskanych przez PAP w magistracie, w Białymstoku drugi dzień Świąt Wielkanocnych obrządków wschodnich jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w 44 szkołach, w tym w 29 podstawówkach. Normalnie zajęcia odbywają się w 27 miejskich placówkach, w tym w 11 szkołach podstawowych.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS w poprzednim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Dane te uznawane są jednak przez hierarchów za niemiarodajne. Danych z powszechnego spisu ludności z 2021 r. jeszcze nie ma.

W całym kraju odbyły się wielkanocne śniadania dla uchodźców z Ukrainy

W niedzielę w całym kraju odbyły się wielkanocne śniadania dla uchodźców z Ukrainy. M.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Przemyślu, Trójmieście, Wrocławiu, Białymstoku, Poznaniu i Lublinie. 

Na prawosławnym śniadaniu wielkanocnym w Nadarzynie zjawiło 5 tys. osób. "Dziękuję swoim pracownikom za to, że w wielkim entuzjazmie tutaj pracowali, żeby dla naszych gości to przygotować. To chyba jedna z największych, jeśli nie największa, pascha prawosławna w Polsce" - ocenił w rozmowie z PAP prezes Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie Tomasz Szypuła.

Podczas ceremonii życzenia świąteczne przekazała swoim rodakom wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk, z którą nawiązano połączenie internetowe. Uczestnicy mogli ją zobaczyć na usytuowanych ekranach.

Wielkanocne śniadanie prawosławne, które odbyło się w niedzielę w halach Centrum Pomocy Humanitarnej Ptak Warsaw Expo była elementem ogólnopolskiej akcji organizowanej z inicjatywy Polskiego Holdingu Hotelowego pod patronatem Caritasu Archidiecezji Warszawskiej. Uroczystości towarzyszyło hasło "Śniadanie Wielkanocne dla Ukrainy". (PAP)

Autorzy: Robert Fiłończuk, Paweł Auguff
gn/