O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Johnson do ukraińskiego parlamentu: to najlepsza godzina Ukrainy

To jest najlepsza godzina Ukrainy, która będzie wspominana przez następne pokolenia - powiedział we wtorek brytyjski premier Boris Johnson w przemówieniu wygłoszonym do członków ukraińskiego parlamentu.

Boris Johnson. Fot. Hollie Adams PAP/EPA
Boris Johnson. Fot. Hollie Adams PAP/EPA

Johnson jest pierwszym zagranicznym przywódcą, który przemawiał do Rady Najwyższej - wprawdzie za pośrednictwem łączy wideo - od czasu, gdy 24 lutego Ukraina została napadnięta przez Rosję.

"To jest najlepsza godzina Ukrainy, która będzie wspominana i opowiadana przez następne pokolenia. Wasze dzieci i wnuki będą mówić, że Ukraińcy nauczyli świat, że brutalna siła agresora nic nie znaczy wobec siły moralnej narodu zdeterminowanego, by być wolnym. Będą mówić, że Ukraińcy swoją wytrwałością i poświęceniem udowodnili, że czołgi i działa nie są w stanie stłumić narodu walczącego o swoją niepodległość i dlatego wierzę, że Ukraina wygra" - mówił Johnson, nawiązując do słynnego wojennego przemówienia Winstona Churchilla z czerwca 1940 r. 

Johnson: przekażemy Ukrainie kolejny pakiet sprzętu wojskowego

"Wielka Brytania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Brimstone i pojazdy opancerzone Stormer z wyrzutniami pocisków przeciwlotniczych oraz przekaże kolejny pakiet sprzętu wojskowego" - ogłosił Johnson.

"Dostarczamy pojazdy opancerzone, aby ewakuować ludność cywilną z atakowanych obszarów i chronić urzędników - o czym wspomniał mi podczas naszej ostatniej rozmowy Wołodymyr (Zełenski) - którzy utrzymują infrastrukturę krytyczną. Mogę dziś ogłosić nowy pakiet wsparcia od brytyjskiego rządu o łącznej wartości 300 mln funtów, w tym radary do lokalizowania artylerii bombardującej wasze miasta, ciężkie drony do zaopatrywania waszych sił oraz tysiące noktowizorów" - mówił Johnson w przemówieniu transmitowanym przez łącze wideo.

"Będziemy nadal dostarczać Ukrainie, wraz z innymi przyjaciółmi, broń, środki finansowe i pomoc humanitarną, aż osiągniemy nasz długoterminowy cel, którym musi być takie umocnienie Ukrainy, aby nikt już nigdy nie odważył się was zaatakować" - zapewnił brytyjski premier, przyznając, że Zachód popełnił błąd nie udzielając pomocy w 2014 roku, gdy po raz pierwszy została napadnięta przez Rosję. (PAP)

dsk/

Zobacz także

  • Szef MSZ Radosław Sikorski Fot. PAP/Paweł Supernak

    Szef MSZ leci do Madrytu. Będzie spotkanie Wielkiej Piątki

  • Szef MSZ Norwegii Espen Barth Eide i szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha w Charkowie Fot. X/ Espen Barth Eide

    Norwescy ministrowie musieli uciekać przed rosyjskimi bombami w Charkowie

  • Uczestnicy szczytu w Paryżu Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN

    Szczyt w Paryżu. Źródło UE: przywódcy wątpią, czy Rosja wdroży częściowe zawieszenie broni

  • Emmanuel Macron Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

    Szczyt w Paryżu. Prezydent Francji o "siłach reasekuracyjnych" w Ukrainie

Serwisy ogólnodostępne PAP