O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Berlin bez paliwa? Minister gospodarki Niemiec o możliwych konsekwencjach embarga na rosyjską ropę

Minister gospodarki RFN Robert Habeck uważa, że planowane przez Komisję Europejską embargo na rosyjską ropę może czasowo doprowadzić do niedoboru paliwa we wschodnich Niemczech i aglomeracji Berlina – informuje w czwartek Zeit Online. Organizacje ekologiczne sprzeciwiają się budowie terminalu LNG, mającego być alternatywą dla rosyjskich nośników energii.

Fot. Oliver Berg PAP/EPA
Fot. Oliver Berg PAP/EPA

„Nie można tego wykluczyć, że niestety będą braki” – powiedział Habeck. Przyczyną kłopotów będzie zaopatrywanie wschodniej części Niemiec przez dużą rafinerię w Schwedt (Brandenburgia), która przetwarza wyłącznie ropę z Rosji.

Więcej

Ursula von der :Leyen. Fot. PAP/ EPA/JULIEN WARNAND

Przewodnicząca Komisji Europejskiej: chciałabym oddać hołd Polakom, którzy w niesamowity sposób pomagają uchodźcom

Rafineria PCK w Schwedt jest najważniejszym dostawcą produktów naftowych dla Berlina i Brandenburgii. Zamknięcie rafinerii mogłoby mieć również wpływ na lotnisko w Berlinie – dodaje Zeit Online. Większościowym właścicielem rafinerii jest rosyjska spółka Rosnieft, a ropa dostarczana jest z Rosji rurociągiem Przyjaźń.

Habeck: jeśli nie posiadamy terminali LNG, a gaz nie będzie pochodził z Rosji, bezpieczeństwo dostaw w Niemczech nie będzie gwarantowane

Habeck przestrzegł jednocześnie organizacje ekologiczne przed pozywaniem do sądu planowanego terminalu skroplonego gazu (LNG) w Szlezwiku-Holsztynie. „Jeśli nie posiadamy terminali LNG, a gaz nie będzie pochodził z Rosji, bezpieczeństwo dostaw w Niemczech nie będzie gwarantowane” – powiedział minister, który jest przedstawicielem Zielonych.

Jak przypomina Zeit Online, pod koniec kwietnia niemieckie organizacje ekologiczne skrytykowały projekt ustawy rządu w Szlezwiku-Holsztynie, mający przyspieszyć budowę terminalu LNG. Zdaniem ekologów, planowana budowa jest "niszcząca z punktu widzenia ochrony klimatu i wątpliwa konstytucyjnie". (PAP)

dsk/

Zobacz także

  • Tankowiec, zdjęcie ilustracyjne, Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB

    Wielka Brytania nałożyła sankcje na 10 kolejnych statków rosyjskiej "floty cieni"

  • Tankowiec Grace 1. Fot. PAP/EPA/A.CARRASCO RAGEL

    Rosja po cichu skupuje tankowce, by omijać zachodnie embargo na sprzedaż ropy

  • Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk Fot. PAP/Leszek Szymański

    Wiceminister spraw zagranicznych dla PAP: poradzimy sobie bez rosyjskiej ropy

  • Mieszana ropa trafiała do portów w New Jersey i Nowym Jorku

    "WSJ": eksporterzy ukrywają pochodzenie rosyjskiej ropy i omijają sankcje

Serwisy ogólnodostępne PAP