O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Media: Bułgaria może zablokować embargo UE na import rosyjskiej ropy

Bułgaria może zawetować decyzję Unii Europejskiej dotyczącą wprowadzenia unijnego embarga na import rosyjskiej ropy - poinformowała w piątek telewizja Nowa, powołując się na bułgarskie źródła w Brukseli.

Zbiorniki z ropą rosyjskiej rafinerii Łukoil. Fot. PAP/ EPA/STEPHANIE LECOCQ
Zbiorniki z ropą rosyjskiej rafinerii Łukoil. Fot. PAP/ EPA/STEPHANIE LECOCQ

Wicepremier Asen Wasilew powiedział w opublikowanym w środę wywiadzie dla tygodnika finansowego "Kapitał", że jeżeli Komisja Europejska przewiduje wyjątki od planowanego unijnego zakazu importu rosyjskiej ropy, to Bułgaria chciałaby zostać wyłączona z ewentualnego embargo. Według źródeł unijnych Węgry, Słowacja i Czechy mogą otrzymać taką zgodę, jednak Sofii jej odmówiono.

W Bułgarii znajduje się największy na Bałkanach kombinat petrochemiczny Neftochim Łukoił, który połowę swojej produkcji opiera na ropie importowanej z Rosji.

Dyrektor kombinatu Krasimir Pyrwanow powiedział portalowi Mediapool, że jeżeli unijna propozycja w sprawie embargo zostanie zatwierdzona w oryginalnej wersji, to Neftochim Łukoil będzie musiał wstrzymać produkcję. Jeżeli embargo na rosyjską ropę będzie częściowe i zakłady będą musiały jedynie zmniejszyć import, to będą mogły kontynuować pracę.

Zawieszenie produkcji w rafinerii oznaczałoby konieczność importowania gotowych produktów naftowych, co znacznie podwyższyłoby ich cenę, a to z kolei napędzałoby inflację.

W końcu kwietnia Rosja wstrzymała dostawy gazu dla Bułgarii.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Demonstranci podpalili manekiny i flagę UE podczas protestu przed Bułgarskim Bankiem Narodowym w Sofii. Fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV

    Starcia z policją w Sofii. Kilkuset demonstrantów usiłowało wedrzeć się do siedziby UE

  • Morze Bałtyckie. Fot. PAP/Andrzej Jackowski

    Uszkodzenie kabla na Bałtyku. Nowe doniesienia w sprawie

  • Gabinet Rosena Żelazkowa powstał po długich negocjacjach. Fot. PAP/EPA/	VASSIL DONEV

    Bułgaria. Po długich negocjacjach udało się sformować rząd

  • Były premier Bułgarii Bojko Borisow. Fot. PAP/	Marcin Kmieciński

    Niepewność polityczna w Bułgarii. Przerwanie negocjacji ws. powołania rządu, kraj zmierza do kolejnych wyborów

Serwisy ogólnodostępne PAP