Negocjacje prowadził GERB z trzema mniejszymi siłami politycznymi: centrową Demokratyczną Bułgarią, lewicową Bułgarską Partią Socjalistyczną i populistycznym ugrupowaniem Jest Taki Naród. Partie zgodziły się na pewne ustępstwa i zadeklarowały gotowość do konsensusu, lecz ostatecznie się nie porozumiały.
Do zerwania negocjacji doszło po odrzuceniu przez Demokratyczną Bułgarię kandydata na premiera. Był nim przedstawiciel GERB Rosen Żelazkow, dawny szef parlamentu. Wcześniej Borisow zgodził się, że ustąpi i nie będzie dążył, by samemu zająć to stanowisko, lecz uważał, że należy się ono jego partii. Propozycję odrzucono.
Po krachu negocjacji ma nastąpić przewidziana przez konstytucję procedura kolejnych prób formowania rządu, lecz w podzielonym parlamencie nie ma ona szans powodzenia. Według obserwatorów wybory odbędą się pod koniec marca lub w kwietniu, co przewidywano od razu po wyborach z października 2024 roku.
Od kwietnia 2024 roku władzę w kraju sprawuje tymczasowy premier Dimityr Gławczew, który stoi na czele drugiego już rządu tymczasowego.
Ewgenia Manołowa (PAP)
man/ kar/gn/