15 tysięcy dawek szczepionek Clodivac przeciwko tężcowi i błonicy ma zapewnić kilkunastu szpitalom możliwość kontynuowania niezbędnych programów szczepień. PMM zwraca uwagę, że niedobory leków i specjalistycznych środków medycznych w szpitalach to od pierwszego dnia wojny jeden z największych problemów ukraińskiej służby zdrowia. Dostawy z Polski i krajów Europy Zachodniej pozwalają uzupełnić braki w tamtejszych magazynach.
Słaba wyszczepialność
Ukraina jeszcze przed wojną miała stosunkowo niski wskaźnik wszczepialności, również przeciw tężcowi, nie osiągając standardu Światowej Organizacji Zdrowia. Zaledwie 39 proc. dorosłych jest zaszczepionych przeciw tej bakterii.
CZYTAJ WIĘCEJ: Krztusiec można pomylić z Covid-19. Specjalista: większość przypadków jest nierozpoznanych
Organizacja ma w planach rozszerzenie programu dostarczania szczepionek do ukraińskich szpitali i podtrzymanie programów szczepień skierowanych przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców kraju. Na liście są szczepienia rekomendowane przez WHO, w tym przeciw żółtaczce, odrze i polio.
W Ukrainie obowiązkowe jest przyjęcie szczepień przeciw 10 chorobom, jednak obecnie na miejscu jest problem z dostępem do szczepionek i kontrolą szczepień wśród noworodków i dzieci. (PAP)
Autorka: Agata Zbieg
mmi/