O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Komisje sejmowe chcą uprościć i zdigitalizować wysyłanie oświadczeń majątkowych przez posłów

Komisja Etyki Poselskiej i Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych chcą uprościć i zdigitalizować wysyłanie oświadczeń majątkowych przez posłów, aby wyeliminować błędy przy wypełnianiu formularzy.

Fot. PAP/Leszek Szymańsk
Fot. PAP/Leszek Szymańsk

W rozmowie z PAP Jacek Świat (PiS), przewodniczący Komisji Etyki Poselskiej, podkreślił, że podstawowym zadaniem KEP jest kontrola oświadczeń majątkowych. "Od lat jest wielki problem z formularzami oświadczeń majątkowych" - powiedział. "Ten formularz jest po pierwsze - trochę archaiczny, po drugie - dość nieczytelny" - dodał.

Jak wskazał, oświadczenia składane przez parlamentarzystów są pełne usterek. "Usterek niewynikających ze złej woli czy z faktu, że ktoś chce coś ukryć, tylko czasem to wynika z braku uwagi czy poważnego podejścia do wypełniania oświadczenia, ale przede wszystkim z niejasności interpretacji - co, gdzie należy wpisać" - podkreślił Świat.

Ponad 100 oświadczeń z błędami

Przewodniczący przyznał, że na 460 posłów co roku ponad 100 oświadczeń wypełnionych jest z błędami, które potem trzeba wyjaśniać przed Komisją Etyki Poselskich.

"Podejmujemy próbę, wraz z Komisją Regulaminową, Spraw Poselskich i Immunitetowych, żeby ten formularz poprawić, aby był bardziej jednoznaczny i żeby tych wątpliwości interpretacyjnych było jak najmniej" - zapowiedział przewodniczący i przypomniał, że jego komisja wysyła co roku informację do posłów, jak mają wypełniać formularze, ale nadal zdarzają się błędy. "Chcemy się z tym zmierzyć. Być może do końca kadencji uda nam się to wypracować" - dodał.

Ponadto, o czym mówi PAP Świat, jest kwestia tego, aby wysyłanie oświadczeń majątkowych było zdigitalizowane, a przy okazji, aby elektroniczna forma formularza wymuszała odpowiedzi. "Wtedy byłoby mniej przeoczeń" - stwierdził. "Chcemy także, aby formularze można było wysyłać drogą elektroniczną - tak, jak wiele dokumentów obecnie" - dodał.

Więcej

Jarosław Kaczyński (P) , Paweł Kukiz (L). Fot. PAP/Paweł Supernak

W przyszłym tygodniu spotkanie Kukiz-Kaczyński. Tematem ustawa o broni i amunicji oraz o sędziach pokoju

Dyskusja na temat potrzeby opracowania nowego wzoru oświadczenia o stanie majątkowym składanego przez posłów i senatorów ma się odbyć w środę podczas zamkniętego posiedzenia Komisji Etyki Poselskiej, gdzie gościem będzie przewodniczący Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych Kazimierz Smoliński (PiS).

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora oświadczenie o stanie majątkowym składa się marszałkowi Sejmu pierwszy raz do dnia ślubowania poselskiego, a kolejne do 30 kwietnia każdego roku (według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, dołączając kopię rocznego zeznania podatkowego). (PAP)

Autor: Grzegorz Bruszewski

mmi/

Zobacz także

  • Marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz posłowie Konfederacji Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen na sali sejmowej, fot. PAP/Paweł Supernak

    Hołownia zapowiada wniosek do komisji etyki ws. wypowiedzi Mentzena

  • Marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz posłowie Konfederacji Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen na sali sejmowej, fot. PAP/Paweł Supernak

    Konfederacja chce kary dla Marszałka Sejmu. Chodzi o jego słowa o Mentzenie

  •  Budynek Sejmu w stolicy. Fot. PAP/Albert Zawada

    Sejmowa komisja etyki chce zaostrzenia kar dla posłów

  • Poseł PiS Mateusz Morawiecki (2P) wśród uczestników protestu przy Pomniku Rotmistrza Witolda Pileckiego w Warszawie, fot. PAP/Paweł Supernak

    Wiceszef MON zarzuca kłamstwa Mateuszowi Morawieckiemu. Chodzi o filmik byłego premiera

Serwisy ogólnodostępne PAP