"Członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Szwecji, ale także regionu Morza Bałtyckiego, a to że aplikujemy razem z Finlandią oznacza, że możemy przyczynić się do bezpieczeństwa w Europie Północnej" - podkreśliła Andersson.
Niinisto został przyjęty we wtorek przez króla Karola XVI Gustawa. W środę odwiedzi bazę szwedzkiej marynarki wojennej w Berga.
Kanclerz Austrii: nasz kraj pozostanie neutralny, nie przewidujemy dyskusji dotyczącej akcesji do NATO
Nie przewidujemy dyskusji dotyczącej członkostwa Austrii w NATO - powiedział we wtorek podczas wizyty w Pradze kanclerz Austrii Karl Nehammer. Austria ma inne stanowisko niż Finlandia i Szwecja - była, jest i będzie neutralna, zaznaczył.
Kanclerz podkreślił, że jego kraj ma inną historię niż Szwecja i Finlandia, a Austria będąc członkiem Unii Europejskiej, wykazuje solidarność z Ukrainą, popierając sankcje przeciwko Rosji i zezwalając na dostawy broni na Ukrainę.
Nehammer i premier Czech Petr Fiala rozmawiali w Pradze m.in. o trwających negocjacjach dotyczących szóstego pakietu unijnych sankcji wobec Rosji, który przewiduje embargo na import rosyjskiej ropy. Czeski polityk powiedział, że ubolewa nad tym, że UE działa w sposób niejednolity.
Zdaniem Nehammera kraje, które są w najwyższym stopniu uzależnione od rosyjskiej ropy i gazu, muszą zyskać perspektywę bezpieczeństwa energetycznego. Austriacki kanclerz dodał, że Komisja Europejska powinna najpierw skonsultować się z takimi państwami, dopiero później ogłaszać swoje zamiary.
Fiala po rozmowach z austriackim odpowiednikiem przekazał, że usłyszał zapewnienie o gotowości wsparcia dla zwiększenia przepustowości Transalpejskiego Rurociągu Naftowego (TAL). Zapewniłoby to Czechom wystarczający dopływ ropy na wypadek, gdyby nie mogła korzystać z surowca z Rosji. (PAP)
kgr/