Uściński: przy zmieniającej się sytuacji rynkowej ochrona nabywców mieszkań tym bardziej potrzebna

2022-05-19 08:32 aktualizacja: 2022-05-19, 10:35
grafika ilustracyjna/ Fot. Pixabay
grafika ilustracyjna/ Fot. Pixabay
Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w planowanym terminie, nie przewidujemy jego zmiany - powiedział PAP wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Podkreślił, że przy zmieniającej się sytuacji rynkowej ochrona nabywców mieszkań jest tym bardziej potrzebna.

1 lipca br. wejdzie w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Powołuje ona Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG), z którego będą zwracane środki wpłacone przez osoby kupujące mieszkanie lub dom w sytuacji upadłości dewelopera lub banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy, a także w przypadku odstąpienia przez nabywcę od umowy, np. z powodu niedopełnienia obowiązków przez dewelopera.

O przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy apelowali deweloperzy. Z inicjatywą wyszła też Koalicja Polska, która w kwietniu złożyła w Sejmie projekt ustawy przekładający termin wejścia w życie przepisów o rok. Posłowie KP argumentowali, że "w obecnej sytuacji gospodarczej należy podjąć wszelkie możliwe działania, aby nie podwyższać inflacji i cen mieszkań".

Uściński poinformował, że nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w planowanym terminie. "Nie przewidujemy zmiany terminu wejścia w życie tych przepisów. Przy zmieniającej się sytuacji rynkowej, ochrona nabywców mieszkań jest tym bardziej potrzebna" - podkreślił.

Przypomniał, że resort rozwoju zaproponował wysokość składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny w projekcie rozporządzenia. To 0,45 proc. od każdej wpłaty nabywcy dokonanej na otwarty rachunek powierniczy i 0,1 proc. od wpłaty na zamknięty rachunek powierniczy.

"Wysokość stawek nie wpłynie na ceny nieruchomości. Czynników, które bardziej wpływają na zmiany cen na rynku nieruchomości jest dużo więcej. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma chronić zwykłych ludzi. Nie chcemy się z niego wycofywać, ani przesuwać w czasie" - zadeklarował wiceminister rozwoju.

Jak mówił, na rynku nieruchomości widać obecnie zmiany zarówno po stronie popytowej, jak i podażowej.

"Po obu stronach jest duża niepewność. Na popyt wpływają stopy procentowe, na podaż mieszkań – m.in. kryzys wywołany wojną w Ukrainie. Raczej spodziewamy się, że po paru tygodniach niepewności związanych z wstrzymaniem realizacji dostaw materiałów budowlanych czy wyjazdem ukraińskich pracowników, sytuacja ustabilizuje się i w tym roku budowy będą kontynuowane" - powiedział.

Nowelizacja ustawy deweloperskiej m.in. nakłada na dewelopera obowiązek doręczenia prospektu informacyjnego przed zawarciem umowy, a także precyzuje, jakie informacje powinien zawierać prospekt - dotychczas dokument był wydawany na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej. Nabywca nowego mieszkania będzie mógł odmówić dokonania odbioru ze względu na istotne wady lokalu. Ponadto doprecyzowano procedurę odbioru mieszkania wraz z określeniem konsekwencji nieusunięcia wady w wyznaczonym przez konsumenta terminie.(PAP)

autorka: Karolina Mózgowiec

an/