Jak podkreślono na łamach serwisu Suspilne, pomnik Aleksandra Newskiego został odsłonięty w 2004 roku z okazji 350. rocznicy założenia Charkowa.
В Харькове снесли памятник Александру Невскому pic.twitter.com/tRg5tWUmTl
— Холод (@holodmedia) May 19, 2022
Wcześniej, 10 maja, charkowskie władze zakończyły "partnerską" współpracę z miastami w Rosji - Moskwą, Petersburgiem, Biełgorodem, Niżnym Nowogrodem i Nowosybirskiem.
9 maja zastępca mera Lwowa Andrij Moskalenko zapowiedział w rozmowie z PAP, że tamtejsze sowieckie pomniki trafią do Muzeum Terroru. Samorządowiec poinformował również o planowanej zmianie nazw 30 lwowskich ulic. Z kolei 12 maja administracja obwodu czernihowskiego na północy Ukrainy oświadczyła, że sowiecki monument Trzy Siostry, znajdujący się na trójstyku granic Ukrainy, Rosji i Białorusi, zostanie w najbliższym czasie wykreślony z rejestru zabytków, a następnie zdemontowany.
25 kwietnia sekretarz kijowskiej rady miejskiej Wołodymyr Bondarenko zadeklarował zmianę nazw blisko 300 ulic oraz likwidację 60 obiektów (pomników, tablic pamiątkowych etc.) w stolicy Ukrainy, związanych z ZSRR, Rosją i Białorusią. Jako jeden z pierwszych został zdemontowany Łuk Przyjaźni Narodów, symbolizujący "zjednoczenie" Ukrainy i Rosji w granicach ZSRR.
"Mamy teraz wyjątkową możliwość, żeby raz na zawsze rozwiązać tę sprawę. Nikt nie będzie zabierał książek rosyjskich klasyków z bibliotek ani nie zabraniał słuchania koncertów Rachmaninowa. Kwestię ulic i pomników trzeba jednak doprowadzić do końca" - zadeklarował Bondarenko. (PAP)
kw/