O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zagadka znikającego krzyża na Giewoncie rozwiązana

Jakiś czas temu do redakcji "Tygodnika Podhalańskiego" przyszło pytanie od czytelniczki, czy na Giewoncie stoi jeszcze krzyż, czy też został zdemontowany. Kobieta tłumaczyła, że była dwukrotnie w Tatrach i za każdym razem nie widziała krzyża. Okazuje się, że mogła mieć rację. Krzyż czasem znika. Jak to możliwe?

Giewont, Tatry, Fot. PAP/Grzegorz Momot
Giewont, Tatry, Fot. PAP/Grzegorz Momot

Tygodnik znalazł odpowiedź. Okazuje się, że za znikanie krzyża na Giewoncie odpowiada gorące powietrze. 

"Ta pani ma rację - podkreśla geograf Apoloniusz Rajwa, znawca Tatr, który lata całe przepracował w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Kasprowym Wierchu - w Tatrach możemy zaobserwować takie zjawisko optyczne, które jest odwrotnością fatamorgany, jaka przytrafia się na pustyni. Sam dwukrotnie obserwowałem "zniknięcie" krzyża z Giewontu. Efekt trwał około dwóch godzin" - czytamy w tygodniku. 

Geograf wyjaśnia, że "nietypowe zjawisko możemy zaobserwować w upalne dni, np. w czerwcu, przy bezchmurnej pogodzie, gdy za szczytem Giewontu nie ma chmur. Ściany Giewontu mocno się nagrzewają już w porannych godzinach, gdy od północnego wschodu oświetla je słońce. Ciepłe powietrze unosi się w górę, cząstki nagrzanego powietrza drgają i przemieszczają się wysoko na kilkadziesiąt metrów do góry. Stalowa, ażurowa konstrukcja w takich warunkach staje się niewidoczna". "Obserwację uniemożliwia to drgające, rozgrzane i przemieszczające się powietrze. Pierwszy raz na to "zniknięcie" zwróciła mi uwagę koleżanka i faktycznie potem jeszcze raz z kolegami obserwowaliśmy w podobnych warunkach brak krzyża na Giewoncie" - dodaje Rajwa.

Kamila Wronowska

Zobacz także

  • Podświetlony krzyż na Giewoncie, fot. PAP/Grzegorz Momot

    Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w rocznicę śmierci Jana Pawła II

  •  Turyści na szlaku na szczyt Giewontu, fot. PAP/Grzegorz Momot

    Wjechał rowerem na Giewont. Teraz jest poszukiwany

  • Nowo otwarty dwupoziomowy plac przesiadkowy w zakopiańskich Kuźnicach, 7 bm. skąd turyści wyruszają m.in. na Kasprowy Wierch oraz Giewont. fot. PAP/Grzegorz Momot

    Zakopane. Dwupoziomowy plac przesiadkowy w Kuźnicach otwarty od środy [WIDEO]

  • Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego transportujący rannych do szpitala w Zakopanem po burzy na Giewoncie w 2019 r. Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Poszkodowani podczas burzy na Giewoncie poszukiwani. TOPR tworzy standardy akcji

Serwisy ogólnodostępne PAP