Na wspólnej konferencji prasowej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i premierem Mateuszem Morawieckim, prezydent wyraził wielką satysfakcję, że zainicjowana przez niego nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym dotycząca odpowiedzialności zawodowej sędziów, doprowadziła do porozumienia zarówno na szczeblu parlamentarnym, jak i w ramach UE.
Duda przypomniał, że Komisja Europejska w środę anonsowała swoją pozytywną opinię do polskiego Krajowego Planu Odbudowy. "Cieszę się, że ma to wszystko razem przełomowe znaczenie także i dla uzyskania przez Polskę w przyszłości środków, które będą prowadziły do nowoczesnej gospodarki, do stworzenia szansy, żeby Polska była nowocześniejsza, żeby nowocześniejsza była też UE" - powiedział prezydent.
Prezydent: Europa jest wspólna - sukcesy Polski są sukcesami Unii
Europa jest nasza wspólna - wszystko to, co jest w ramach Unii Europejskiej sukcesem Polski, jest także sukcesem UE, a to, co jest sukcesem UE, jest też sukcesem Polski - powiedział prezydent. Jak mówił, gdy Polska się rozwija, korzystają z tego także mieszkańcy innych krajów.
Andrzej Duda podziękował szefowej KE za obecność w Warszawie. "Chcę ogromnie podziękować za spotkania, które miałem przyjemność z nią odbyć w ostatnim czasie, poczynając od tego pierwszego spotkania w Brukseli, kiedy projekt (nowelizacji ustawy o SN - PAP) został złożony, kiedy omawialiśmy razem ten projekt, gdy mówiłem, jakie są jego założenia i że w gruncie rzeczy korespondują z tzw. kamieniami milowymi zgłaszanymi w ramach KE" - powiedział.
Podkreślił, że Ursula von der Leyen, działając jako przewodnicząca Komisji, "uczyniła tak wiele, by ten przełom mógł nastąpić, by ten dzisiejszy dzień także i (aby) to nasze dzisiejsze spotkanie tu było możliwe".
Dziękował również za wkład premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i jego współpracownikom, "za negocjacje, które przez cały ten czas prowadzili", a także wszystkim, którzy w parlamencie prowadzili prace nad zaproponowanymi rozwiązaniami. Podkreślił, że doprowadziło to "do zgodnych decyzji parlamentu, a w efekcie - prowadzi nas także do porozumienia na szczeblu europejskim".
"Europa jest nasza wspólna - wszystko to, co jest w ramach Unii Europejskiej sukcesem Polski, jest także w istocie sukcesem UE, a to, co jest sukcesem UE, w rzeczywistości jest także sukcesem Polski" - podkreślił prezydent. Jak mówił, jeśli w Polsce rozwijają się sieci energetyczne, jest nowoczesna infrastruktura, z założenia korzystają z tego także mieszkańcy innych krajów.
Premier: kryzys inflacyjny będzie mógł być przezwyciężony dzięki środkom z KPO
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska wraz z silnym i stabilnym wzrostem gospodarczym jest jedną z głównych lokomotyw Europy
Premier @MorawieckiM w #KonstancinJeziorna: Dobrze się stało, że wychodząc z pandemii uzgodniliśmy bardzo duży program nazywany Next Generation EU lub Krajowym Planem Odbudowy. To budżet, który będzie wspierał rozwój Polski i całej Europy.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 2, 2022
"Putinflacja - inflacja wywołana w całej Europie przez Putina, ten kryzys inflacyjny też będzie mógł być przezwyciężony dzięki środkom z KPO" - powiedział szef polskiego rządu.
Premier: Na pewno nie dopuścimy do anarchii w systemie wymiaru sprawiedliwości
Na pewno nie dopuścimy do anarchii w systemie wymiaru sprawiedliwości, ponieważ do suwerennej decyzji każdego państwa członkowskiego należy właśnie to, aby ten system działał jak najlepiej - powiedział Mateusz Morawiecki.
"Chce powiedzieć jasno. My na pewno nie dopuścimy do anarchii w systemie wymiaru sprawiedliwości, ponieważ do suwerennej decyzji każdego państwa członkowskiego należy właśnie to, aby system działał jak najlepiej" - zapowiedział premier.
Szef rządu ocenił, że w "naszym interesie jest to, aby wszyscy sędziowie byli maksymalnie niezależni, niezawiśli, bezstronni". "I ta reforma, te uzgodnienia w ramach Krajowego Planu Odbudowy", również tego dotyczyły - mówił. "Właśnie tego, żeby poprzez poszerzenie prawa stron do zapewnienia bezstronności, niezależności pójść jeszcze dalej w tym kierunku" - dodał premier.
Środki z KPO będą przeznaczone w dużym stopniu na transformację energetyczną
Środki z KPO w dużym stopniu zostaną przeznaczone na transformację klimatyczną i energetyczną; to dobrze przysłuży się polskiej gospodarce i społeczeństwu, a także pozwoli zwalczyć uzależnienie Europy od surowców energetycznych z Rosji - powiedział premier Morawiecki.
Szef rządu podkreślił, że środki z Krajowego Planu Odbudowy w dużym stopniu zostaną przeznaczone na transformację klimatyczną i energetyczną.
"Jestem głęboko przekonany, że to dobrze przysłuży się polskiej gospodarce, polskiemu społeczeństwu i temu, aby zwalczyć strategiczne zagrożenie, które dzisiaj ujawniło się z całą swoją mocą, czyli uzależnienie Europy od surowców energetycznych z Rosji" - powiedział premier.
Odnosząc się do toczącej się na Ukrainie wojny, Morawiecki zwrócił uwagę, że Ukraińcy walczą o wartości europejskie, jak prawo do życia, wolność, suwerenność. Oświadczył, że Ukraina musi przetrwać jako niezależne państwo, a Rosja nie może odnieść sukcesu w tej wojnie.
Premier poprosił szefową KE - w imieniu ukraińskich władz, z którymi spotkał się w środę - o jak najdalej idącą pomoc w wypracowaniu dla Ukrainy statusu kraju kandydującego do UE.
Premier: opozycja przekonała niektórych w Brukseli, że w Polsce dochodzi do łamania praworządności
Opozycja potrafiła przekonać niektórych urzędników w Brukseli, że w Polsce dochodzi do łamania praworządności - uważa premier Mateusz Morawiecki. Z mojej perspektywy sytuacja jest zupełnie inna i sądzę, że wielu Polaków podziela tę perspektywę - powiedział szef rządu.
Premier @MorawieckiM: Chcemy silnej Unii Europejskiej, która jednocześnie szanuje prawa suwerennych państw. Rozpoczęliśmy proces reformy systemu sprawiedliwości już parę lat temu i na tym tle doszło wg mnie niepotrzebnie do kilku zdarzeń czy kolizji w minionych latach.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 2, 2022
Zdaniem premiera wszyscy mogą sobie wyobrazić, że "w ferworze walki politycznej jedna strona, oponenci, przedstawia wszystko w innych barwach". "Tak się stało z naszą szanowną opozycją, że potrafili przekonać niektórych urzędników w Brukseli, że dochodzi tutaj do łamania praworządności. Oczywiście, z mojej perspektywy, sytuacja jest zupełnie inna i sądzę, że bardzo wielu Polaków podziela tę perspektywę" - mówił.
Dodał, że w październiku 2020 r. polski rząd przystąpił do kolejnej reformy zakładającej likwidację Izby Dyscyplinarnej, ponieważ - jak powiedział: "nie spełniła ona naszych oczekiwań".
Podczas konferencji Morawiecki zaznaczył, że dzięki walce rządu PiS z korupcją i staraniom o stabilność finansów publicznych, dziś sytuacja finansowa Polski jest dobra "pomimo kilku uderzeń, którym Unia Europejska została poddana".
"Dlatego my rozpoczęliśmy projekty z Krajowego Programu Odbudowy właściwie wcześniej: prefinansowanie, refinansowanie, odpowiedni montaż finansowy został przeze mnie, przez rząd, zlecony już wcześniej" - stwierdził.
Podkreślił, że UE może liczyć na Polskę. "UE mogła liczyć na Polskę w sytuacji bardzo trudnej, gdy dystrybuowaliśmy szczepionki wśród krajów trzecich, z którymi UE najbliżej współpracuje. Albo teraz, kiedy pomagamy Ukrainie - a wiemy, że to jest strategiczny moment. Także kiedy nasi strażacy pomagali gasić wielkie pożary w całej UE i w wielu innych okolicznościach" - zaznaczył Morawiecki.
Ursula von der Leyen podziękowała Polakom
"Dziękuję z całego serca. Powitaliście ponad 3,5 mln uchodźców z Ukrainy z otwartymi ramionami. Historia nie zapomni waszej solidarności. To wspaniały przykład dla całego świata" - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej.
"Nasze poparcie jest ważnym krokiem w kierunku wypłaty ponad 35 mld euro na rzecz Polski; pieniądze będą wypłacane, kiedy reformy i inwestycje zostaną dokonane" - zapowiedziała von der Leyen.
Szefowa KE o KPO: pierwsza wypłata możliwa po wdrożeniu nowego prawa dotyczącego sędziów
Pierwsza wypłata będzie możliwa, gdy zostanie wdrożone nowe prawo dotyczące spraw dyscyplinarnych sędziów - zapowiedziała Ursula von der Leyen.
"Wszystkie nasze plany dotyczące odbudowy i rozwoju są powiązane z reformami (...) ze zobowiązaniem Polski do zapewnienia niezawisłości sądownictwa" - mówiła von der Leyen.
Jak wskazała "po pierwsze obecna Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie zniesiona i zastąpiona niezależnym, niezawisłym sądem". Jak zaznaczyła - po drugie postępowania dyscyplinarne wymagają reform, a kontrowersyjne wykroczenia dyscyplinarne, muszą zostać wycofane. Po trzecie - kontynuowała - "sędziowie, którzy ucierpieli w wyniku decyzji Izby Dyscyplinarnej mają prawo, by ich sprawy zostały poddane rewizji przez nową izbę".
"Te trzy zobowiązania, które zostały przekute w tzw. kamienie milowe muszą zostać wypełnione zanim jakiekolwiek wypłaty zostaną dokonane" - podkreśliła. Dodała, że "pierwsza wypłata będzie możliwa w momencie, kiedy nowe prawo zostanie wdrożone i będzie się odnosić do wszystkich tych wymagań w ramach tego kontraktu".
"Dodatkowo Polska musi do końca 2023 roku wykazać, że wszyscy niezgodnie z prawem zwolnieni sędziowie do tego czasu zostaną przywróceni na swoje stanowiska. Kiedy to zostanie zrealizowane, to będzie oznaczać postęp" - powiedziała.
Von der Leyen zastrzegła, że "nie jesteśmy na końcu drogi, jeśli chodzi o praworządność w Polsce".
Szefowa KE: najpierw kamienie milowe potem wypłata środków; jestem pewna, że nowe przepisy wypełnią wymogi
Jestem pewna, że zmiany przepisów dotyczących sądownictwa spełnią ustalone wymogi. Najpierw kamienie milowe, a dopiero później wypłata środków - powiedziała Ursula von der Leyen.
Szefowa KE była pytana podczas konferencji prasowej, czy procedowana w polskim parlamencie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym spełnia tzw. kamienie milowe w obszarze sądownictwa, które Polska musi wypełnić, żeby KE mogła zaakceptować Krajowy Plan Odbudowy i uruchomić środki z unijnego Funduszu Odbudowy.
"Oczywiście te kamienie milowe muszą zostać zrealizowane. Jestem wdzięczna że pan prezydent Andrzej Duda przewidział te kamienie milowe. Teraz parlament, rządząca większość odpowiadają za to żeby wprowadzić odpowiedni zmiany prawne" - powiedziała von der Leyen.
Jak podkreśliła najważniejsze jest to, żeby odpowiednie przepisy prawne zostały podpisane przez prezydenta i wdrożone przez władzę wykonawczą. "To będzie dowód na to, że kamienie milowe są rzeczywiście realizowane. (...) Jestem przekonana, że przepisy spełnią wymogi. Częścią naszego porozumienia jest to, że +najpierw kamienie milowe, a dopiero później wypłata środków+" -powiedziała szefowa KE.
Wcześniej odbyło się spotkanie Ursuli von der Leyen z premierem Mateuszem Morawieckim w KPRM oraz spotkanie w Belwederze z prezydentem i premierem.
Autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Aleksandra Rebelińska, Grzegorz Bruszewski, Bartłomiej Figaj, Marcin Jabłoński
mar/kw/