Prezydent Słowacji ma COVID-19. Nie pojedzie z Andrzejem Dudą do Portugalii, Włoch i Rumunii

2022-06-08 16:50 aktualizacja: 2022-06-09, 07:12
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Słowacji Zuzana Czaputova. Fot. PAP/Piotr Nowak
Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Słowacji Zuzana Czaputova. Fot. PAP/Piotr Nowak
Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova nie będzie towarzyszyła prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyt w Portugalii, Włoszech i Rumunii z powodu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Prezydent będzie sam reprezentował RP - poinformował w środę szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Prezydenci Polski i Słowacji - Andrzej Duda i Zuzana Czaputova w środę i czwartek mieli wspólnie odwiedzić Portugalię i Włochy, aby przekonywać do jak najszybszego przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE. Mieli także udać się w piątek do Rumunii na szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki.

"Niestety chciałem poinformować, że doszło do zmiany planów. Przed chwilą rzecznik pani prezydent Słowacji Zuzany Czaputovej ogłosił, że ma ona ma pozytywny wynik testu na Covid-19, co oznacza, że pani prezydent Czaputova nie będzie towarzyszyła prezydentowi Dudzie na tym wyjeździe" - przekazał Szrot przed wylotem prezydenta do Portugalii.

Podkreślił jednocześnie, że to tylko o tyle zmienia plany prezydenta Dudy, "że będzie on w tych trzech krajach sam reprezentował Rzeczpospolitą Polską".

Promocja integracji Ukrainy z Unią Europejską

Szrot przypomniał, że głównym tematem, który prezydent będzie podnosił podczas wizyt w krajach Europy południowej będzie promocja integracji Ukrainy z Unią Europejską. "Te państwa mają szczególną optykę i szczególnie wytrwale trzeba je przekonywać" - zaznaczył minister.

Podkreślił, że takie kraje jak Portugalia i Włochy inaczej zapatrują się m.in na kwestie migracji, która dla nich oznacza przede wszystkim migrację z Afryki i Bliskiego Wschodu, a zatem "sytuację Europy środkowo-wschodniej trzeba im nakreślać szczególnie wytrwale".

"Te kraje to są jednak kraje członkowskie Unii Europejskiej i NATO, więc tu jest optyka europejskiej i zachodniej solidarności - do niej prezydent będzie przekonywał. Świat zachodni, czy w formacie europejskim czy euroatlantyckim musi być jednolity i prezentować jednolite stanowisko wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę" - dodał.

O zamiarze lobbowania wśród przywódców państw zachodniej Europy za jak najszybszym przyznaniem Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej prezydenci Polski i Słowacji poinformowali na początku maja na spotkaniu w Bratysławie. W trakcie wizyty prezydent spotka się z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą oraz premierem Antonio Costą. Następnie, w czwartek, Duda spotka się we Włoszech z prezydentem Sergio Mattarellą.

Eksport zboża z Ukrainy i kwestie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO

Szrot poinformował również, że tematem rozmów będzie także eksport zboża z pozbawionej swobodnego dostępu do Morza Czarnego Ukrainy oraz kwestie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, poruszone na spotkaniu tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki w Rumunii w piątek.

Dodał, że kluczowe będzie wspólne stanowisko państw B9 na czerwcowym szczycie NATO w Madrycie. "Tutaj Polska i inne kraje B9 będą występowały solidarnie" - stwierdził.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO - Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.(PAP)

Autorzy: Mikołaj Małecki, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Aleksandra Rebelińska

mj/