Żeby uratować życie zwierzęcia, czasem potrzebna jest krew, której nie zastąpią żadne leki. Dlatego - podobnie jak dla ludzi - istnieją banki krwi dla zwierząt, do których krew oddają psy i koty. By uhonorować swoich najbardziej zasłużonych krwiodawców brytyjski Pet Blood Bank przyznaje co roku nagrodę Bramble Craddock - dla psa, który oddał najwięcej krwi.
Tegorocznym laureatem tej nagrody został Yohann, chart, który miał być psem wyścigowym, ale kontuzja ścięgna tuż przed drugimi urodzinami przekreśliła jego karierę. Konieczna była amputacja łapy. Ale mimo że chodzi na trzech łapach, Yohann jest okazem zdrowia, dlatego jego opiekunka Amanda Wells zdecydowała, że zamiast w psich wyścigach, Yohann będzie udzielał się w pomaganiu. I zgłosiła się z nim do weterynaryjnego banku krwi.
Do tej pory Yohann oddał krew 16 razy, co - jak informuje Pet Blood Bank - pomogło uratować nawet 64 inne psy. "Cieszymy się, że możemy wręczyć tę nagrodę Yohannowi i jego właścicielce Amandzie w uznaniu ich wyjątkowego wsparcia naszej organizacji charytatywnej. Yohann, podobnie jak wiele naszych psów-krwiodawców, jest tak naprawdę sercem naszego banku krwi" - powiedziała Nicole Osborne z Pet Blood Bank.
❤️ Heart of Pet Blood Bank 2020-21 Bramble Craddock winner! ❤️ Today, we are so pleased to announce that the winner of...
Posted by Pet Blood Bank UK on Thursday, May 26, 2022
Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, w Polsce też działają weterynaryjne banki krwi i wciąż potrzebni są dawcy - psy i koty. Psy, aby oddać krew, muszą być zdrowe, regularnie odrobaczane, zabezpieczane przeciwko pchłom i kleszczom oraz zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym. Rasa nie ma znaczenia, ale pies musi ważyć przynajmniej 26 kilogramów, mieć nie mniej niż 10 miesięcy i nie więcej niż 7 lat.
Takie same kryteria wiekowe dotyczą kotów, inna jest minimalna waga - wynosi 4 kilo. Koty oddające krew muszą być regularnie odrobaczane, zabezpieczone przeciwko pasożytom zewnętrznym i zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym. Muszą być to niewychodzące, wolne od chorób zakaźnych FIV i FeLV. (PAP Life)
gn/