O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

„Bramy do Polski 1922”. Wystawa w 100. rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

W ramach obchodów setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Rzeczpospolitej Polskiej 15 czerwca o godzinie 13.00 przed budynkiem Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Katowicach przy ul. Bankowej 1 odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej „Bramy do Polski 1922”.

Otwarcie wystawy plenerowej „Bramy do Polski 1922” – Katowice, 15 czerwca 1922. Fot. IPN
Otwarcie wystawy plenerowej „Bramy do Polski 1922” – Katowice, 15 czerwca 1922. Fot. IPN

Podczas jutrzejszej uroczystości otwarcia wystawy „Bramy do Polski 1922” przy ul. Bankowej 1 w Katowicach odbędzie się też prezentacja monety kolekcjonerskiej Narodowego Banku Polskiego „100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski” oraz znaczka pocztowego i koperty FDC Poczty Polskiej S.A „100. rocznica powrotu Górnego Śląska do Polski”.

Wystawa przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Katowicach prezentuje przebieg uroczystości przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku. Na piętnastu panelach wystawienniczych przedstawiono wydarzenia na obszarze, które decyzją Rady Ambasadorów z października 1921 roku, przypadł Polsce.  

Więcej

Wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, fot. PAP/Paweł Supernak

100. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Wicepremier Gliński: dzięki heroizmowi i mądrości naszych ojców, możemy rozwijać się w wolnym państwie

Objęcie terenów przez Rzeczpospolitą następowało, zgodnie  z decyzją Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej, strefami i odbywało się według ściśle określonego scenariusza, który obejmował wkroczenie policji państwowej, podpisanie protokołu przekazania władzy, wyjście wojsk sojuszniczych i wkroczenie wojska.

Uroczystości powitania Wojska Polskiego zostały przygotowane z wielkim rozmachem we wszystkich obejmowanych miastach i miejscowościach górnośląskich, które odbyły się od 20 czerwca do 4 lipca 1922 roku.  Symbolem tych wydarzeń były bramy powitalne budowane na wzór łuków triumfalnych, których wniesiono ponad 220. 

Niektóre z nich były niezwykle monumentalne  i pomysłowe, wszystkie zostały bogato przyozdobione symbolami narodowymi i śląskimi.  Po wkroczeniu wojska kolejnym etapem przejmowania części Górnego Śląska przez Polskę były oficjalne uroczystości państwowe z udziałem najwyższych władz przybyłych z Warszawy. Wystawa prezentuje przebieg tych uroczystości, które odbyły się 16 lipca 1922 roku w Katowicach, a część ekspozycji  została poświęcona wizycie Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, który  27 sierpnia na katowickim Rynku odznaczył najwyższymi odznaczeniami państwowymi najbardziej zasłużonych powstańców i działaczy narodowych. IPN.
gn/

Zobacz także

  • Irena Senderska-Rzońca. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Zmarła Irena Senderska-Rzońca, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata

  • Karol Nawrocki. Fot. PAP/Marcin Kmieciński

    Nawrocki o wizycie w Moskwie: wykonywałem swoje obowiązki

  • Karol Nawrocki Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Posłowie KO: IPN to Instytut Podróżowania Nawrockiego

  • Prezes NIK Marian Banaś. Fot. PAP/Piotr Nowak

    NIK ponownie w IPN. Banaś podał przyczynę kontroli

Serwisy ogólnodostępne PAP