"Do Ukraińców należy prosić o tak wiele (zestawów HIMARS - PAP), jak tylko mogą dostać, a do nas, by dostarczyć je do tego stopnia, w którym będziemy mieli poczucie, że (...) będą zdolni do uczynienia z nich efektywnego użytku" - powiedział Sullivan podczas konferencji zorganizowanej przez think tank Center for the New American Security (CNAS). Odpowiedział w ten sposób na pytanie o rozdźwięk między liczbą wyrzutni artylerii rakietowej, o które publicznie prosi Ukraina - 60-100 - a liczbą wyrzutni, którą dotychczas zadeklarowały USA, Wielka Brytania i Niemcy - 10.
Sullivan: kolejne zestawy zostaną wysłane w ramach następnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy
Doradca prezydenta USA wyraził przekonanie, że kolejne zestawy zostaną wysłane w ramach następnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, a głównym powodem, dla którego broń ta wysyłana jest rzutami, są wymogi odpowiedniego przeszkolenia żołnierzy z obsługi tych systemów. Jak dodał, pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy już ukończyła kurs, a szkolenia odbywają się w bardzo szybkim tempie. Jak dotąd USA zobowiązały się do przekazania czterech wyrzutni HIMARS, zaś Wielka Brytania i Niemcy - do dostarczenia łącznie sześciu sztuk gąsienicowej wersji tego systemu, M270 MLRS.
"Musimy do tego podchodzić krok po kroku i jednym z głównych czynników branych pod uwagę jest to, jak wiele (sprzętu) może zostać efektywnie zaabsorbowane przez Ukraińców" - powiedział Sullivan. Dodał też, że podczas środowej rozmowy prezydenci USA i Ukrainy, Joe Biden i Wołodymyr Zełenski, szczegółowo omówili listę uzbrojenia, o które ubiega się Kijów, i to, co dotychczas otrzymał.
"USA nie zaobserwowały, by Pekin zdecydował się na pomoc Moskwie"
Pytany o postawę Chin wobec wojny na Ukrainie, Sullivan powiedział, że w najważniejszych kwestiach - materialnego wsparcia dla Rosji i omijania sankcji - USA nie zaobserwowały, by Pekin zdecydował się na pomoc Moskwie.
Все більше успіхи України на фронті залежать від поставок із Заходу. За допомогою ракетної система HIMARS, яку отримає Україна від США, військові зможуть завдати удару у відповідь вже через дві хвилини після першого російського пострілу pic.twitter.com/nv5zv4BsHZ
— Радіо Свобода (@radiosvoboda) June 16, 2022
Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)
mj/