W 117. dniu inwazji w Kijowie wznowiono ruch samochodowy na ostatnich dwóch mostach

2022-06-20 21:34 aktualizacja: 2022-06-21, 08:28
Kijów. Fot. OLEG PETRASYUK PAP/EPA
Kijów. Fot. OLEG PETRASYUK PAP/EPA
W poniedziałek w 117. dniu inwazji Rosji w Kijowie wznowiono ruch samochodowy na ostatnich dwóch mostach na Dnieprze, łączących prawo- i lewobrzeżną część stolicy. Pozostałe trzy przeprawy czynne były od 11 kwietnia. Dzięki przywróceniu do użytku wszystkich pięciu mostów życie w mieście szybciej wróci do normy.

"Dzięki temu, że ruch został wznowiony, to da się już normalnie jeździć, dzisiaj po prostu śmigam - mówi PAP taksówkarz Ołeksandr. - Cieszę się, że pojawiła się możliwość otwarcia mostów, bo sporo w Kijowie już jest samochodów i jeśli na lądzie sytuacja jest dobra, to na mostach stawała się czasem kłopotliwa".

Sklepy i apteki dobrze zaopatrzone

Do większych sklepów spożywczych wróciła muzyka, która 24 lutego zniknęła z nadajników sklepowych. Zaopatrzenie w sklepach jest na dobrym poziomie. Zauważalnie wzrosła ilość produktów z Polski, w tym makaronów, ketchupów, soków, słodyczy. Kijowskie apteki są dobrze zaopatrzone, całkowicie zniknęły w nich kolejki, które się ustawiały na początku rosyjskiej inwazji.

W czasie alarmów przeciwlotniczych nadziemne stacje kijowskiego metra są zamknięte, a podziemne stacje nadal są wykorzystywane jako schrony i wówczas wejście do nich jest nieodpłatne. W innym czasie wstęp do metra jest płatny.

Dekomunizacja i derusyfikacja nazw stołecznych ulic i placów

Poniedziałek jest ostatnim dniem, kiedy kijowianie przy pomocy aplikacji Kijów Cyfrowy mają możliwość wzięcia udziału w plebiscycie dotyczącym dekomunizacji i derusyfikacji nazw stołecznych ulic i placów. Wśród 279 propozycji nowych nazw są: Wrocławska, Jagiellońska, Brukselska, Iczkerska, Łotewska, Lecha Kaczyńskiego, Brunona Schulza, Marii Skłodowskiej-Curie, Ernesta Hemingwaya, Goldy Meir, Abrahama Lincolna, ukraińskiego futurysty Geo Szkurupija, kompozytora Myrosława Skoryka, aktora Bohdana Stupki.

Nawigacja po Dnieprze do zakończenia stanu wojennego, tzn. do 23 sierpnia br. jest zabroniona. Większość kijowskich plaży jest otwarta. Przed ich otwarciem akwatorium i terytorium zostały zbadane pod kątem sanitarnym oraz sprawdzone na obecność min.

Z Kijowa Tatiana Artuszewska (PAP)

mj/